Mezi faktory přispívající ke špatnému spánku patří psychické problémy, stres a deprese, ale také velké množství alkoholu či kofeinu nebo používání elektronických zařízení těsně před spaním. Vědci nyní varují před dalším faktorem, který má citelný dopad na kvalitu spánku, jsou jím energeticky úsporné LED diody, které se ve velké části Evropy používají čím dál častěji.

Modré světlo, které mobily či tablety vyzařují, má pro mozek varující účinek a potlačuje produkci hormonu melatoninu.
Existuje dvanáct zabijáků spánku. Patří mezi ně i horká koupel

Deník The Independent píše, že z nového výzkumu, vedeného mimo jiné vědci z University of Exeter ve Velké Británii, vyplývá, že starší studie zaměřující se na LED diody podcenily jejich dopady. Výzkum, který byl zveřejněn v časopise Science Advances naznačuje, že satelitní data používaná v předchozích studiích neumožňovala rozlišit účinky modrých, zelených a červených světelných vln.

Nově odborníci použili snímky od astronautů nacházejících se na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), aby dokázali zmapovat rozdíly ve spektrálním složení osvětlení, a to v celé Evropě. Zaměřili se na období mezi lety 2012 a 2013 a také mezi roky 2014 a 2020.

Nebezpečné modré světlo

Nová studie tvrdí, že došlo k takzvanému spektrálnímu posunu v umělém osvětlení. Evropské země začínají k nočnímu osvětlování budov a ulic místo starších sodíkových světel, která vypouštěla oranžové emise, používat modernější LED diody produkující bílé emise, ke kterým se váže diskutované modré světlo. Nejvýraznější posun v tomto směru experti zaznamenali ve Velké Británii, Itálii, Rumunsku a Irsku.

Sdílení postele se svým partnerem může mít značné výhody pro váš spánek.
Ležet v posteli s partnerem může mít nečekané výhody pro spánek, zjistili vědci

Modré světlo je přitom spojováno se škodlivými účinky na lidské tělo. Umělé noční světlo má konkrétně negativní vliv na melatonin, tedy na hormon spojený se spánkovým cyklem. Deník Guardian vysvětluje, že častější pobyt pod umělým modrým světlem může zhoršit spánkové návyky lidí, což v budoucnu následně může vést k řadě chronických zdravotních problémů.

Kromě toho navíc modré světlo může i za sníženou viditelnost hvězd na noční obloze.

Vadí i dalším živočichům

Kromě lidi trpí větším množstvím umělého světla také další tvorové. „Světelné znečištění může dramaticky ovlivnit bezobratlé živočichy, ať už jde o způsob jejich každodenního života, nebo dokonce snížení populací druhů, které žijí v biotopech osvětlených LED světly,“ upozornil člen ochranářské charitativní organizace Buglife David Smith.

Zdřímnutí zvyšuje šanci na vysoký krevní tlak a mrtvici, ukázala studie. Chce to především kvalitní spánek v noci.
Zdřímnutí přes den zvyšuje šanci na mrtvici, ukázala studie. Je několik důvodů

Z předchozích výzkumů také vyplynulo, že vystavování se vysoké intenzitě modrého světla z nočního LED osvětlení může poškodit sítnici oka. Vědci jsou přesvědčení, že působení modrého světla v rozsahu 470 až 480 nanometrů na krátkou až střední dobu by nemělo mít výrazně negativní dopady. Nejhorší je dlouhodobá a intenzivní expozice. Zvláště citliví na modré světlo pak jsou děti a teenageři, jejichž oči ho nedokážou plně filtrovat.

Ač tedy LED diody přináší různé výhody, mezi které patří například snížení nákladů na energie, jejich častější používání může být ve výsledku pro lidi i zvířata škodlivé. Rizika spojená s umělým nočním osvětlením je ale dle odborníků třeba prozkoumat ještě v dalších studiích.