Beroun sobě s 25,8 procenty hlasů volby vyhrálo a získalo celkem šest mandátů. Oproti minulým volbám si polepšili o dva zastupitele. Jako druhé skončilo hnutí ANO, jež do voleb vedl současný místostarosta Michal Mišina. Dostali od voličů 17,7 procent hlasů a zajistili si čtyři křesla. Stejný počet zastupitelů mají Nezávislí Berouňáci, kteří skončili s 15,1 procenty třetí a získali taktéž čtyři mandáty. V jejich čele stojí druhý místostarosta města Dušan Tomčo.

Do zastupitelstva se oproti minulým volbám nedostali sociální demokraté, když neobhájili ani jeden ze dvou mandátů a stejně tak komunisté, kteří ztratili svého jediného zastupitele. Na druhou stranu nováčky v novém berounském zastupitelstvu jsou Zuzana Machová za Lidé pro Beroun. Dva mandáty získalo taktéž nové hnutí Společně pro Beroun. Do zastupitelstva zasedne jejich lídr Petr Horák a trojka kandidátky Ondřej Šimon.

Eva Kotrčová (Beroun sobě)
V Berouně zvítězili Beroun sobě. O post senátora se utkají Sidovský a Oberfalzer

Povolební situaci ozvláštňuje skutečnost, že dosluhující spojení ODS, Nezávislí Berouňáci a ANO 2011 dají dohromady křehkou jedenáctičlennou koalici. Takže když budou chtít, tak mohou navzdory výsledkům hlasování vítěze voleb poslat do opozice. Beroun sobě tedy bude muset hledat spojenectví právě i u opozičních subjektů. Programově se vcelku prolínají například s Nezávislými Berouňáky, kteří se čtyřmi mandáty určitě představují zásadního hráče. Jak nicméně Veselý potvrdil, otevřeni jsou k vyjednávání se všemi subjekty, tedy i s ANO, proti kterému v minulosti celkem ostře vystupovali.

Jazýček na vahách

Kartami může ještě zajímavě zamíchat hnutí Společně pro Beroun Petra Horáka, které i přesto, že získalo pouze dva mandáty, se může stát důležitým spojencem. Lídr hnutí měl ambice na starostu a odhadovali si minimálně dvacet procent hlasů. To se ale nestalo, takže jak z dané pozice připustili, chtějí vyjednávat spíše ze „zadních řad“ s tím, že plně respektují vítěze voleb. „V tuto chvíli je míč na straně hnutí Beroun sobě a čekáme, s jakými představami do jednání půjdou. A znovu opakuji, že se žádnému jednání nebráníme, protože i nám šlo o to, aby se poměry v Berouně pokud možno narovnaly,“ uvedl Horák.

Eva Kotrčová (Beroun sobě)
V Berouně zvítězili Beroun sobě. O post senátora se utkají Sidovský a Oberfalzer

ODS v čele se současnou starostkou Soňou Chalupovou získalo 11,7 procenta hlasů a tři mandáty. Strana tak skončila třetí od konce.

To znamená, že pokud se Berounu sobě povede novou koalici postavit, Chalupová v pozici starostky zcela jistě skončí.

Lepší Beroun přišel o jednoho zastupitele

Další nováček Lidé pro Beroun s podporou SPD a Trikolóry podle očekávání odsál hlasy hnutí Svobodných Lepší Beroun, které vede Luboš Zálom.

Ti ztratili jednoho zastupitele, Jiřího Míku, jehož nahradila Zuzana Machová, lídryně z Lidé pro Beroun. I tito dva zastupitelé mohou v zamotané situaci hrát důležitou roli při tvorbě nové koalice.

Volební účast v Berouně dosáhla 40,8 procent, tedy o čtyři procentní body více než v komunálních volbách před čtyřmi lety, tedy v roce 2018.

Volební speciál Berounského deníku najdete ZDE.