„Nyní již víme, že se nám naše vize ‚koalice změny‘ nepodaří. Nedohodli jsme se. Ctíme závěry jednání s partnery a konkrétní vyjádření necháme za zavřenými dveřmi, základní informace jsou ale následující: ANO a ODS chtějí pokračovat spolu. ODS a Nezávislí Berouňáci navrhli velkou koalici o 19 členech,“ píše Veselý. Dále pak pokračuje: „Nemohli jsme ustoupit a připustit rozšíření o další členy z minulé koalice. Nedovedli jsme si představit, jak by tak velká skupina efektivně město vedla.“

Hnutí již v předešlých dnech deklarovalo, že by bylo ochotno jít do spolupráce pouze jediným subjektem z původní koalice. Po prvním kole jednání Veselý už avizoval, že ODS a ANO jsou nerozlučnou dvojkou. „Když jsme mluvili s ANO, byli docela vstřícní, ale řekli, že bez ODS nepůjdou,“ řekl Deníku už minulý pátek.

Po tom, co jim podporu vyjádřilo hnutí Společně pro Beroun v čele s Petrem Horákem, které získalo dva mandáty, potřebovali tak získat na svojí stranu alespoň Nezávislé Berouňáky, aby dali dohromady nutnou většinu. Ti se tak pro ně stali klíčovým vyjednávacím partnerem. „Naše varianta tedy byla funkční ‚dvanáctka‘. Jak je ale výše uvedeno, Nezávislí Berouňáci se rozhodli zůstat ve stávající koalici,“ pokračuje Veselý.

Jedničku Nezávislých Berouňáků a současného místostarostu Dušana Tomča rozhodnutí vítěze voleb udivilo. „Vyjádření Berouna sobě jsem četl a přiznám se, že mě velmi překvapilo, protože ještě ve čtvrtek jsme se jasně vyjádřili, že chceme dále jednat se všemi subjekty. Tudíž jejich rozhodnutí nerozumím a nechápu ani vysvětlení pana Veselého,“ informoval Tomčo.

Volební speciál Berounského deníku najdete ZDE.

Dodatečně se k věci vyjádřila také starostka Soňa Chalupová (ODS, tři mandáty). Ta zdůraznila, že Beroun sobě už čtyři roky v opozici byli. Nesouhlasí také s prohlášením, že většina voličů vyjádřila vůli po změně. „Výsledek voleb, jakkoli byl pro ně dobrý, nestačil na sestavení většinové koalice, která by mohla vedení města na další období převzít. Takže proklamace, že většina voličů chtěla změnu, je bezobsažná. Výsledek voleb beru naopak jako potvrzení toho, že si voliči naopak přejí, aby koalice, která vedla Beroun poslední čtyři roky, mohla ve své práci pokračovat i v dalším období,“ sdělila Chalupová.

Teď už je téměř jisté, že v koalici bude pokračovat základní jedenáctka původní koalice, tedy ANO, ODS a Nezávislí Berouňáci s těsnou většinou. V opozici budou Beroun sobě, Společně pro Beroun, Lepší Beroun a Lidé pro Beroun.