BEROUNSKO

Poberounský masopust v Zadní Třebani

Kdy: sobota 10. února a neděle 11. února od 8.00 do 15.00
Kde: Zadní Třebaň, na návsi
Za kolik: zdarma

Poberounský masopust patří každoročně mezi největší akce svého druhu nejen na Berounsku, ale i v celém Středočeském kraji. Těšit se můžete na pestrý program plný muziky, tance, divadla, jarmarku i oblíbených zabijačkových pochoutek.

Valentýn ve sklárně

Kdy: sobota 10. února od 10. hodin
Kde: Nižbor, Sklárna Rückl

Přijďte si do pro křišťálová srdce, na která můžete vybrousit originální vyznání nebo si srdce z křišťálu můžete za pomoci mistra skláře dokonce sami v huti vyrobit. Vyjádřete svoji lásku jiným způsobem díky vlastnoručně vyrobenému dárku.

BENEŠOVSKO

Kristýna Pojerová –⁠ Návrh

Kdy: sobota 10. a neděle 11. února 10.00 - 18.00
Kde: Muzeum designu a umění Benešov
Za kolik: 60 Kč, snížené vstupné 30 Kč, rodinné vstupné 100 Kč

Výstava Návrh představuje vybrané práce designérky Kristýny Pojerové, absolventky ateliéru Sklo u Ronyho Plesla na UMPRUM v Praze. Ukazuje způsoby navrhování i s odbočkami, kroky vedle, či komplikacemi na trase. Reflektuje také nové možnosti a překážky, které do procesu tvorby a realizací návrhů přináší rodičovství.

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Kdy: sobota 10. a neděle 11. února v 11.00 a 14.00
Kde: Hrad Český Šternberk
Za kolik: 200 Kč, snížené vstupné 160 Kč

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Čechách. Má také krásné okolí, vždyť byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví. Český Šternberk založili v roce 1241 Sternbergové, kteří hrad po téměř osmi stech letech vlastní i dnes, což je nejen v Česku unikátní.

Myslivci rozdávali divočinu. Na plese v Tmani | Video: Hájíčková Jana

BOLESLAVSKO

Krásy zimní oblohy

Kdy: pátek 9. února od 18.00
Kde: Mladá Boleslav, hvězdárna
Za kolik: neuvedeno

Za jasného počasí pozorování oblohy, za každého počasí přednáška s počítačovou projekcí. Seznámení se základní orientací na bohaté zimní obloze, kde lze nalézt například hvězdokupu Kuřátka nebo výrazné souhvězdí Orion.

Soutěžní masopustní setkání

Kdy: neděle 11. února d 15.00
Kde: Benátky nad Jizerou, farní zahrada
Za kolik: zdarma

Soutěže pro děti v masopustní atmosféře, pořádá Římskokatolická farnost Benátky nad Jizerou. Kostýmy vítány.

KLADENSKO

Masopust na Mayrovce

Kdy: 10. února 15 – 18 hodin
Kde: Hornický skanzen Mayrau, Vinařice
Za kolik: zdarma

Tradiční masopustní veselí a průvody maškar z okolních obcí se koná v sobotu v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Během akce zahraje k tanci a poslechu živá hudba, proběhne volba královny masopustu či ukázky tradičních masopustních scének. Chybět nebude bohaté masopustní občerstvení.

Retro ples

Kdy: 9. února od 20 hodin
Kde: Dům kultury Kladno
Za kolik: 550 – 650 korun

Zájemci mohou v pátek vyrazit na Retro ples v Domě kultury Kladno. Chybět nebude stepové vystoupení TAP DANCE Kladno na téma rock´n´roll, tématická LED SHOW, Orchestr Brand New Band, hvězda a téma celého večera The 6 Fireballs a samozřejmě ani bohatá tombola.

Masopust v Lánech

Kdy: 10. února 13 - 18
Kde: Lány
Za kolik: neuvedeno

Obec Lány ve spolupráci s Mateřskou školou Lány srdečně zvou na Masopust, který se uskuteční v sobotu 10. února 2024 . Průvod bude vycházet ve 13:00 hodin od Obecního úřadu Lány. Průvod dojde v Bechnerově statku, kde bude zábava pokračovat. Děti si zde zadovádějí s partou Honzy Ladry z Království legrace. Chybět nebudou zabijačkové speciality.

Hřebečský masopust

Kdy: 10. února
Kde: Hřebeč
Za kolik: neuvedeno

Proč přijít:K omunitní klub Hřebíček zve na hřebečský Masopust, který se koná v sobotu 10. února. Masopustní obchůzka začne ve 14 hodin na nám. Draha. Hospůdka na hřišti chystá zabíjačkové pochoutky.

Masopust v Buštěhradě

Kdy: 10. února 14 – 16:30
Kde: Buštěhrad
Za kolik: zdarma, večerní zábava: 100 korun

Průvod masek v doprovodu kapely „Strýci z Buštěhrada“ vyrazí od hřiště „U Seifertů“ (hřiště u Pelíšku) v 15 hodin. Končit bude na prostranství před Vinotékou Sýpka. Zájemci mohou vyrazit na následnou Lidovou taneční zábavu s cimbálovou muzikou, která začne ve 20:00 hodin ve Vinotéce Sýpka. K tanci a poslechu bude hrát Buštěhradišťan Oty Pavlici. Vstupné je 100 korun.

KOLÍNSKO

Masopust v Českém Brodě

Kdy: sobota 10. února 10.00 - 16.00
Kde: Náměstí Arnošta z Pardubic, Český Brod
Za kolik: zdarma

V 10:00 bude od Základní a Praktické školy v Žitomířské ulici vycházet průvod masopustních masek a maškar, s doprovodem dechového kvarteta projde po trase Komenského-Tyršova- Husovo náměstí až na náměstí Arnošta z Pardubic. Na své cestě bude mít průvod několik zastavení, závěrečné vystoupení se uskuteční na zelené ploše u kostela sv. Gotharda.

Masopust v kouřimském skanzenu

Kdy: neděle 11. února 10.00 - 16.00
Kde: Muzeum lidových staveb v Kouřimi
Za kolik: 200 Kč, snížené vstupné 90 Kč, rodinné vstupné 490 Kč

Pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka doprovázený hudbou a tancem projde skanzenem třikrát za den. Mezi obchůzkami si dáte zabijačku, ochutnáte likéry z Kutnohorské palírny, drobotina si vyrobí laufrovský klobouk. Pak si zapráskáte bičem a poslechnete si, jak to o masopustu bývalo kdysi.

Masopust v Neumětelích | Video: Deník/Jana Hájíčková

KUTNOHORSKO

8. Společný ples neziskových organizací

Kdy: sobota 10. února od 20.00
Kde: KD Lorec, Kutná Hora
Za kolik: 300 Kč

Kromě tance se můžete těšit na soutěže, hry, půlnoční slosování o zajímavé ceny, bohatou tombolu a drobné občerstvení. Do rytmu hudby a tance vás vtáhne oblíbená kapela Zatím Anna. O předtančení se letos opět postará Art Dance Academy. Více informací najdete v kalendáři akcí na webu destinace.kutnahora.cz.

O Tobě – Z nejmladší ženské malby a sochy

Kdy: do 18. srpna 2024
Kde: Galerie Středočeského kraje (GASK), Kutná Hora
Za kolik: 100 Kč, snížené vstupné 50 Kč, rodinné vstupné 200 Kč

Výstava v Galerii Středočeského kraje představí od 4.února do 18. srpna 2024 kurátorský výběr z nejmladší ženské malby a sochy orientované na figuru a figuraci. Název výstavy O Tobě postihuje narativy zaměřené na sebereflexi a introspekci, které lze sdílet. Každé JÁ se tu proměňuje v TY. Umění zde zrcadlí svět, v němž společně žijeme a jehož každodennost a banalita je výzvou k jejich překonávání.

MĚLNICKO

Masopust v Pivovaru Lobeč

Kdy: sobota 10. února od 10.00, 13.00
Kde: Lobeč, pivovar
Za kolik: neuvedeno

Technická památka Pivovar Lobeč hostí masopust, ke kterému patří i vepřové hody. Otevřen je od 11.00 do 20.00 hodin. Průvod maškar má sraz ve 13.00 u pivovaru, poté projde vsí se zastávkami u sousedů i na zámku. V sokolovně budou vyhlášeny nejlepší masky.

Masopust na zámku Nelahozeves

Kdy: sobota 10. února od 9.30
Kde: Nelahozeves, zámek
Za kolik: 150 korun/dospělí, 110 korun/děti do 12 let, studenti, senioři, 400/rodinné vstupné

Tradiční masopustní veselice, přehlídka masek, vystoupení folklorního souboru, řemeslné stánky, dětské dílničky. Zabijačka, pivo z malých pivovarů, masopustní koblihy a další dobroty.

Myslivecký ples v Tetíně v sobotu 27. ledna 2024 | Video: Hájíčková Jana

NYMBURSKO

Představení Sňatek bez nevěsty

Kdy: sobota 10. února od 19.00
Kde: Nymburk, kino Sokol
Za kolik: vstupné dobrovolné

Česko-slovenská divadelní avantgarda DADA nabídne představení Sňatek bez nevěsty anebo Jak nenapálit sám sebe, které představuje jako prostopášnou karbanickou komedii pro dva herce, tři postavy a manželku, která neexistuje.

Dinosauří den pro děti

Kdy: sobota 10. února od 9.00
Kde: Nymburk, dům dětí a mládeže
Za kolik: vstupné dobrovolné

Dinosauří den pro děti od 6 do 13 let i předškoláky v doprovodu rodičů, hry, vyrábění, luštění, dinosauří hračky, dinosauří knihy a puzzle. Končí v 16.00 hodin.

PŘÍBRAMSKO

Vepřové hody na Nováku

Kdy: 10. února, 10 – 17 hodin
Kde: Areál Nový rybník
Za kolik: vstup zdarmaPrdelačka, jitrnice, jelítka a na mnoho dalších dobrot mohou zájemci vyrazit v sobotu do areálu Nový rybník v Příbrami. Chybět nebude ani hudební program.

Masopust v Milíně

Kdy: 10. února od 14 hodin
Kde: Milín
Za kolik: neuvedeno

V Milíně bude součástí masopustních oslav připomenutí 600 let od úmrtí Jana Žižky z Trocnova. Začátek je ve 14 hodin před milínskou radnicí. Masopustní průvod v čele s Janem Žižkou a husity, králem Zikmundem a křižáky projde za zvuků bubnů ulicemi Mírová, Nádražní, 11. května (zastávka před radnicí), Sokolská, Mírová, Školní, U stadionu, U sila. Průvod dojde až k prostoru za fotbalovým hřištěm, kde bude program pokračovat zhruba do 17:30 hodin.

RAKOVNICKO

Dětský karneval v sokolovně na Křivoklátě

Kdy: 10. února od 15 hodin
Kde: Sokolovna na Křivoklátě
Za kolik: děti zdarma, dospělí 70 korun.

Děti Křivoklátska zvou na dětský karneval. Příchozí se mohou těšit na soutěže, odměny, drobné dárky pro každou masku, kopec zábavy a kouzelné překvapení na závěr.

Dětský karneval v Kněževsi

Kdy: 11. února od 15 hodin
Kde: Kněževes, sokolovna
Za kolik: děti 30 korun, dospělí 50 korun

V Kněževsi se v neděli koná dětský karneval s Honzou Ladrou, myšákem Edou, princeznou Týnkou a žabákem Standou. Děti se mohou těšit také na rej masek, tanec, soutěže a hry.

Myslivci rozdávali divočinu. Na plese v Tmani | Video: Hájíčková Jana

Maškarní bál

Kdy: 9. února od 20 hodin
Kde: Kněževes, sokolovna
Za kolik: 180 korun

Hrát bude hudební skupina Reflex, chybět nebude světelná show BlackoutParadox a bohatá tombola.

Brutus v Pecínově

Kdy: 9. února od 20 hodin
Kde: Pecínov, Hospoda Na Růžku
Za kolik: neuvedeno

V Pecínově se koná koncert bigbítové legendy Brutus.

Hasičský ples v Novém Strašecí

Kdy: 10. února od 20 hodin
Kde: Nov Strašecí, sál NKC
Za kolik: 300 korun

Sbor dobrovolných hasičů Nové Strašecí zve na hasičský ples. Hrát bude kapela Černý brejle.

Mohlo by vás zajímat: Berounsko: Na kterých základních školách žáci nejlépe zvládají přijímačky

Pět základní škol na Berounsku, jejichž žáci nejlépe zvládají přijímací zkoušky na střední školy | Video: Hájíčková Jana