BEROUNSKO

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2024

Kdy: sobota 8. června, neděle 9. června 10 - 17.00
Kde: Beroun, Husovo náměstí
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Hrnčířské trhy v Berouně s vinařským koutkem a stylovým občerstvením budou tradičně probíhat na berounském Husově náměstí a v přilehlých ulicích. Těšte se na keramiku a porcelán, sklo, kováře, šperky, kameníky, mýdlaře, dřevozpracování všeho druhu – hračky, hudební nástroje, šperkovnice, nábytek aj.

Hrnčířské trhy v Berouně. | Video: Deník/Pavel Paluska

Tetínské farmářské trhy – Vítání Léta

Kdy: sobota 8. června 10 - 16.00
Kde: Tetín, vrch Koledník
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Přijďte objevovat bohatost chutí a vůní produktů místních řemeslníků a farmářů, které jsou pro vás připraveny s láskou a pečlivostí. Na tetínských trzích naleznete to nejlepší z toho, co může naše krásná země nabídnout. Nechte se unést kouzlem řemesel, která tu mají hluboké kořeny a přijďte podpořit skutečnou tvář českého venkova.

Ševci, svrškaři, příštipkáři - výstava v žebráckém muzeu

Kdy: sobota 8. června, neděle 9. června 9 - 17.00
Kde: Muzeum Žebrák, Náměstí 89, Žebrák
Za kolik: vstupné 60 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 120 Kč

Proč přijít: Letošní sezonní výstava v Městském muzeu v Žebráku je věnována ševcovskému řemeslu, přibližuje místní početný cech i též pojednává o mistrech, tovaryších a ukazuje používané nástroje na ruční výrobu a opravu obuvi. Prezentovány jsou rovněž předměty z bohatých muzejních sbírek, které pocházejí z dílen žebráckých i berounských ševců první poloviny 20. století.

BENEŠOV

Stodola vest v Sázavě

Kdy: pátek 7. června od 14 hodin, sobota 8. června od 17 hodin
Kde: Sázava, Nábřeží Cyrila a Metoděje
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Festival sázavských muzikantů a místních kapel. Dva dny živé hudby a unikátní atmosféry.

Hudební odpoledne na Hradišti u Lštění

Kdy: sobota 8. června, 13 až 16 hodin
Kde: Kostel sv. Klimenta na Hradišti, Lštění
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Pro radost kolemjdoucích zazní skladby Johanna S. Bacha, Antonína Dvořáka, Josepha Haydna, Luigi Cherubiniho, Josefa Myslivečka, Alessandra Stradella, Georga P. Telemanna, Antonia Vivaldiho.

BOLESLAVSKO

Den otevřených dveří ve Státním okresním archivu Mladá Boleslav

Kdy: sobota 8. června od 10:00 
Kde: Mladoboleslavský hrad, Mladá Boleslav

Proč přijít: Státní okresní archiv Mladá Boleslav pořádá v sobotu 8. června 2024 den otevřených dveří u příležitosti Mezinárodního dne archivů. Akce se uskuteční od 10 do 16 hodin v sídle archivu na adrese Staroměstské náměstí 1, tedy v prostorách místního hradu. Pro návštěvníky je připravena výstava archiválií zaměřená na letošní významná výročí, kde bude k vidění například i zakládací listina města z roku 1334. Součástí programu jsou také komentované prohlídky, které zavedou zájemce do zázemí archivu a barokní piaristické knihovny. Připraven je rovněž malý antikvariát regionální literatury a zábavné aktivity pro děti. Vstup je volný.

Královský průvod zavítal o víkendu do Tetína. Podívejte se: 

Královský průvod zavítal o víkendu i do Tetína. Přišly desítky lidí | Video: Jana Hájíčková

Isara Fest na Michalovické Putně

Kdy: neděle 9. června od 14.00
Kde: Michalovická Putna, Mladá Boleslav
Vstupné: Dospělí: 350 Kč, Senioři, studenti a ZTP: 170 Kč, Děti do 15 let: 50 Kč

Proč přijít: V neděli 9. června 2024 od 14:00 hodin se na letní scéně Michalovická Putna v Podlázkách uskuteční hudební festival Isara Fest. Představí se zde kapely Isara, Mrakoplaš, Těla, My3avi, Dou naboso a Vomiště. Akci pořádá společnost Kultura města Mladá Boleslav.

KLADENSKO

7. Kladenská veterán rallye

Kdy: v sobotu 8. června od 9 hodin
Kde: náměstí Starosty Pavla Kladno

Proč přijít: Jako každý rok bude připravený dopolední program, občerstvení a prezentace vozů na náměstí.
Se svým vystoupením návštěvníky potěší Vítek Fiala & Jazz Standards, zatančí Admira Kladno. Pro fajnšmekry budou připraveny k otestování nové vozy ze stáje VW.

KOLÍNSKO

Kmochův Kolín

Kdy: 7 – 9. června
Kde: Kolín

Proč přijít: O druhém červnovém víkendu se v Kolíně uskuteční 59. ročník festivalu Kmochův Kolín. Od 7. do 9. června se návštěvníci mohou těšit na bohatý program plný dechové hudby, ale i hvězd populární hudby jako je Ewa Farna či kapela Olympic. Slavnostní zahájení je naplánováno na v pátek 7. června od 19 hodin na Karlově náměstí, kdy zde zahraje Velký dechový orchestr Kolín – Dolní Chvatliny  a Kolínský Big Band se svým hostem, kterým je letos zpěvačka Berenika Kohoutová. Sobota nabídne tradiční průvod městem a večerní koncert v chrámu sv. Bartoloměje, kde vystoupí Dechový orchestr mladých a pěvecký sbor. Neděle vyvrcholí tradičním Monstrkoncertem.

KUTNOHORSKO 

600. výročí Bitvy u Malešova

Kdy: 7. června od 18 hodin do 8. června 22 hodin
Kde: MalešovZa kolik: zdarma

Proč přijít: Oslavy výročí bitvy u Malešova, které můžete navštívit s celou rodinou, začnou už v pátek navečer promítnutím filmu Zbojník, který byl natáčen přímo na tvrzi Malešov. Následovat bude průvod k památníku, kde proběhne pietní akt, a večer zakončí ohňová show. Sobota již bude ve znamení bohatého programu. Těšit se můžete na salvu z palných zbraní, šermířské vystoupení, ukázky řemesel, ale také na ochutnávku středověkých pokrmů. Vyhrávat vám bude pražská kapela Šlapeto.

PŘÍBRAMSKO

Festival Kahan se koná v Příbrami

Kdy: v sobotu 8. června od 13 hodin
Kde: restaurace Na Hradbách, Příbram
Za kolik: 250 korun

Proč přijít: Návštěvníci se mohou těšit na Epydemye, Spolektiv, Jindich Černohorský, nebo třeba Pavel Petran. Ten v průběhu programu pokřtí svojí zbrusu novou desku Přicházím v míru. Mezi místními vystupujícími bych rád vyzdvihl kapelu Bylo nás šest, a taneční uskupení Zářící ženy. Vystoupí i vítěz minulého KAHANu kejklíř Slávek se svým představením pro děti i dospělé.

Blesková povodeň vyplavila Běštín. Ulice se změnily v řeky:

Blesková povodeň vyplavila Běštín. Ulice se změnily v řeky | Video: Pavel Hártl

RAKOVNICKO

Bitva u Řevničova

Kdy: v neděli 9. června od 11 hodin
Kde: Tyršovou náměstí Řevničov
Za kolik: 100 korun dospělí, děti od 6 let 50 korun

Proč přijít: K výročí 590 let od založení obce Řevničov se koná historické odpoledne. Nebudou chybět ukázky historických řemesel, dobové tržiště, výstava prací žáků školy, vystoupení plzeňského šermířského spolku Plzeňští. Vystoupí také hudební spolek Melissa.