Po úvodním slově starosty Michala Špiryta zahájil výstavu spisovatel Otomar Dvořák a poznamenal, že současná výstava se od předchozích poněkud liší: „Tentokrát jsou vlastně spolutvůrci také obyvatelé obce, a to především ti, kteří zde žili před námi. Když naši předkové fotografovali potomky před svým domem tak určitě netušili, že jednou se snímek stane dokumentem pro budoucnost svědčícím o tom, jak místo tenkrát vypadalo.“

Otomar Dvořák Kublov dobře zná, za 30 let sám zaznamenal spoustu proměn. Závěrem si přítomní se zájmem vyslechli ukázku z románu Srdce v kleci, ze kterého autor přečetl úryvek, který se týká skladatele Zvonaře.

Fotoreportáž z vernisáže z Kublova u příležitosti dvoustého výročí narození Josefa Leopolda ZvonařeFotoreportáž z vernisáže z Kublova u příležitosti dvoustého výročí narození Josefa Leopolda ZvonařeZdroj: Deník/Pavel Paluska

Stěny místnosti jsou zaplněné dobovými snímky, historickými pohlednicemi, pozvánkami a dalšími dokumenty, převážně ze sbírky Martina Choce a dalších místních občanů. Zvětšené fotografie uspořádala a současnými snímky doplnila Ladislava Kučerová tak, aby ukázaly proměny jednotlivých částí obce, dobové úpravy kostela sv. J. Křtitele na Velízu a dalších míst v okolí.

Kublov na svého rodáka nikdy nezapomněl, jeho rodný domek přetrval dodnes, brzy projde opravou a bude zpřístupněn.

Cestovat časem do minulosti prostřednictvím otisků historie na dobových fotografiích a dokumentech můžete v Kublově až do konce prázdnin.

Mohlo by vás zajímat: Zjistili jsme, proč jsou žáci Základní školy Králův Dvůr úspěšní u přijímaček

Zdroj: Hájíčková Jana