Josef Kotrba (1896-1983) byl původně architekt a stavitel, jehož malířská tvorba zůstávala po dlouhá léta stranou zájmu. Používal různé materiály, od překližky až po pytlovinu, a jeho díla spojují realismus s fantazií, což zaujalo jak odborníky, tak laiky. Kotrba sám údajně připomínal Charlieho Chaplina – a to nejen díky jeho vzhledu, ale i povahou.
Náhodný objev v Králově Dvoře
Obrazy Josefa Kotrby byly znovuobjeveny díky šťastné náhodě, když byly nalezeny na půdě jednoho domu v Králově Dvoře.
Tento objev přiměl Tomáše Hejtmánka, majitele galerie Arthouse Hejtmánek, k tomu, aby se pustil do obnovy a prezentace Kotrbova díla. Hejtmánek, který je nejen galeristou, ale i akademickým malířem a restaurátorem, okamžitě rozpoznal hodnotu nalezených maleb.
První výstava, která proběhla minulý rok v pražském Arthousu, sklidila úspěch. Letos budou Kotrbovy obrazy vystaveny hned na dvou místech současně. Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči představí výstavu nazvanou "Nalezený malíř Josef Kotrba II" od 19. září do 31. října. Současně bude od 20. září do 31. října probíhat výstava "Josef Kotrba, zapomenutý malíř" v Muzeu Českého krasu v Berouně.
Muzeum Českého krasu v Berouně, kde Kotrba žil a tvořil, se do pátrání po tomto zapomenutém umělci zapojilo naplno. Díky práci v archivech a matrikách se podařilo shromáždit množství životopisných údajů, které významně obohatily obraz Kotrbova života a díla. Kurátorkou berounské výstavy je Jana Marečková a spolu s historičkou muzea Danou Hradilovou odhalily nové informace o malířově životě a práci.
Kotrbovy obrazy: Zrcadlo doby a fantazie
Kotrbovy obrazy představují pestrou paletu témat – od malebných městských zákoutí, přes industriální scenérie, až po fantaskní exotické krajiny. Některé obrazy zachycují reálná místa, jako například zaniklé Králodvorské železárny, jiné jsou plné pohádkové magie a exotiky.
Tomáš Hejtmánek popisuje Kotrbovu tvorbu jako „nízkoprahovou“, což znamená, že jeho barevné a optimistické umění s nádechem poezie oslovuje široké spektrum lidí – od běžných návštěvníků až po kunsthistoriky.
Pátrání po životě a díle Josefa Kotrby však zdaleka nekončí. Obě výstavy vybízejí návštěvníky, aby se podělili o další informace, které by mohly přinést nové pohledy na tohoto fascinujícího umělce.
Jak říká Tomáš Hejtmánek, příběh Josefa Kotrby je osvěžujícím připomenutím toho, že i v zapomenutých dílech se může skrývat nadčasová kvalita, která je schopná oslovit současného diváka.
Informace k výstavám
Výstava v Arthouse Hejtmánek v Praze bude otevřena od 19. září denně od 11 do 18 hodin, vstupné se pohybuje od 59 do 150 Kč. Muzeum Českého krasu v Berouně bude přístupné od 20. září denně kromě pondělí, vstupné je zde v rozmezí 25 až 80 Kč. Obě výstavy budou probíhat až do konce října.