„Sestavit modely ze své vlastní soukromé sbírky na výstavu mi trvalo zhruba pět dní. Většinu modelů jsem skládal sám, ale některé jsou ze sbírky kamaráda Přemysla Bruno Fera z Prahy,“ prozradil autor výstavy Šimr. K vidění jsou zde převážně tovární sety z devadesátých let.

„Zhruba z deseti procent jsou pak zastoupené alternativní modely. O co se jedná? Koupíte-li si oficiální set a rozbalíte ho, vidíte návod k sestavení. Jenže na internetu najdete další alternativy sestavení, případně v devadesátých letech byly z druhé strany na krabici fotky bez návodu k sestavení, tedy fotografie dalších alternativ. A ty jsou zde na výstavě,“ dodal sběratel, který má doma v Loděnici na jedenáct tisíc modelů z lega.

Na výstavě Lego: Umění z kostiček v Berouně si děti mohou hrát s legem | Video: Jana Hájíčková

Lego začal sbírat už jako dítě, kdy je dostával k narozeninám. A ve čtyřiadvaceti letech se tomu už začal věnovat velmi aktivně a vydělané peníze utrácel převážně za stavebnice. Vymyslel výstavu Svět kostiček, s níž objíždí Českou republiku.

„První výstavu jsem měl v Klášterci nad Ohří, tam to všechno začalo. Také se specializuji na stavebnici Seva, sestavuji z ní dle své fantazie. Koncem týdne pojedu instalovat výstavu z této stavebnice do Muzea v Žebráku, kde budu vystavovat známé osobnosti jako Jana Amose Komenského, knížete z rodu Přemyslovců Vratislava II. Nebo kardinála Dominika Duku. A jelikož tam probíhá výstava ševců, postavím i různé druhy bot,“ smál se Šimr. Ani v Žebráku nebude chybět herna pro děti.

Na výstavě Lego: Umění z kostiček v Berouně si děti mohou hrát s legem | Video: Jana Hájíčková

Výstava v Berouně potrvá do 12. září. A kdo by měl zájem o komentovanou prohlídku od samotného autora, může se v muzeu objednat.