Dlouholetá náčelnice Sokola o založení a udržení Sokola bojovala v každé době, ať už bylo politické složení v Československu jakékoli.

Myšlenku Sokola v Berouně neúnavně hýčkala a nenechala zadupat do země. Po roce 1990 se tak v Berouně i právě díky Boženě Kebrlové opět zrodil stejně jako bájný pták Fénix z popela.

A upřímně, Božena Kebrlová to neměla v životě vždy jednoduché. Jak sama přiznala v medailonku, který byl promítán při slavnostním udílení Cen města Berouna, užila si své. Například když živnost jejího tatínka byla znárodněna a dům nakonec zbourán nebo když její manžel nebyl politicky žádoucí a skončil i několik měsíců za mřížemi.

A právě to spojuje všechny držitele letošních cen. Jejich houževnatost a to, že i přes nepřízeň osudu se nenechali zlomit. Stejně jako Božena Kebrlová se svými sokolskými myšlenkami.

Ačkoli je to už paní v důchodovém věku, neustále si udržuje fyzičku. Sama stále v berounské sokolovně vede kurzy zdravotního cvičení. Koneckonců cvičení ji provází celý život. Do Sokola vstoupila v pěti letech. Neděle trávila s oblibou u své tety, která bydlela ve zdické sokolovně. „Nedělní dopoledne jsme strávili tím, že jsme si v tělocvičně rozložili všechno náčiní a celou dobu jsme cvičili," vzpomíná s úsměvem.

Nad dnešní mládeží, která sedí doma u počítačů nebo tabletů, může jen nechápavě kroutit hlavou. I nad jejich rodiči, kteří sedí celý den v práci za počítačem a pohyb je jim na hony vzdálený. „Něco vám doporučím. Přijďte na naše zdravotní cvičení, přijde vám vhod," posílá všem dobrou radu cvičitelka, držitelka letošní Ceny města Beroun Božena Kebrlová.