Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub a potěší jistě vášnivé houbaře také na Berounsku. Předpovědní model pravděpodobnosti růstu hub je vyvíjen ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti.

Jak je tvořena mapa pravděpodobnosti růstu hub?

Podle informací z účtu ČHMÚ na sociální síti X spuštění výpočtu záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub (optimální teploty, srážky a půdní vlhkost), ale také na reálném výskytu hub v lesích - ten mapují mykologové přímo v terénu. Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna.

"Faktický výskyt hub samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě a zdejších podmínkách. A jak jistě tuší zkušení houbaři, i samotné houby bývají často „vybíravé“ a drží se jen určitých druhů stromů apod. Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub. Proto je třeba brát naši mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných," informuje ČHMÚ.

V BEROUNSKÉM DENÍKU TAKÉ NAJDETE: Šťastný konec: Veronika léta pátrala po otci. Shledali se díky článku v Deníku

Několik let pátrala po svém otci. Díky Berounskému deníku se setkali | Video: Deník/Jana Hájíčková