Bezmála padesátiletou historii činnosti Spirituál kvintetu lze charakterizovat trvalým posluchačským zájmem a vyprodanými koncerty u nás i v zahraničí. Nejinak tomu jistě bude i na nádvoří hradu Točníku, kde folková legenda vystoupí v pátek 24. července od 20 hodin.

Dnes už asi málokdo ví, že Spirituál kvintet byl původně kvartet. Po příchodu zpěvačky se přejmenoval na kvintet, což zůstalo dodnes, přestože počet členů kapely kolísal a kromě spirituálů postupně začleňoval do svého repertoáru anglosaské tradicionály, renesanční písně, moravské lidovky i vlastní skladby. Současnou sestavu tvoří Irena Budweiserová, Zdenka Tichotová, Dušan Vančura, Jiří Cerha, Jiří Holoubek a Jiří Tichota.

Soubor byl jako mužský kvartet založen na podzim roku 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Původní sestavu tvořil Ivo Mach, Miroslav Keller, Miloslav Kastelovič a Jiří Tichota. Veřejný debut se konal o dva roky později na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech. Tento „Spirituál kvartet“ byl první folkovou formací v tehdejším Československu, ale netušil to.

„Slovo folk bylo totiž zcela neznámé, jediné uplatnění nabízely všelijaké jazzové akce a tak první koncerty se konaly na pódiích, kde s námi hrálo Junior Trio mladičkého Jana Hamra, S+H Quintet Karla Velebného a nejčastěji Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka,“ zavzpomínal kapelník Jiří Tichota.
Od té doby prošla skupina řadou personálních změn, jediným zakládajícím členem, který v ní dodnes působí, je právě Jiří Tichota. Zatím poslední změnou byl tragický odchod Karla Zicha. „Ačkoliv je přirozené, že za dobu působení skupiny někteří spolupracovníci zemřeli, bylo to poprvé, kdy jsme se navždy loučili s činným a navíc z pánů nejmladším členem aktuální sestavy,“ připomněl Jiří Tichota.

Citlivý a erudovaný přístup ke zpracovávanému hudebnímu materiálu umožňuje souboru nebývalou šíři repertoárového záběru, sahajícího od pražských a evropských renesančních písní 15. a 16. století (Písničky z roku raz dva) přes lidovou tvorbu z Moravy i Čech (Šibeničky), písně z doby národního obrození (Soužení lásky), skotské a irské balady až ke spirituálům a gospelům. V diskografii souboru nechybí ani kolekce neobvyklých vánočních evropských i amerických písní (Hanba nám) a společná živá nahrávka CD Vánoční koncert s cimbálovkou Hradišťan.

KAREL SOUČEK