Do doby vlády císaře Karla IV. se přenesou začátkem června obyvatelé Prahy, Černošic, Dobřichovic, Letů, Řevnic, Hlásné Třebaně i Karlštejna. Bavit se nebudou jen oni, ale i celá spousta dalších lidí, kteří si nenechají ujít mimořádnou akci nazvanou Královský průvod z Prahy na Karlštejn, aneb cesta Karla IV. s korunovačními klenoty. Ta se uskuteční v pátek 1. června a v sobotu 2. června pod patronátem hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

Cílem akce je rozvoj cestovního ruchu ve Středočeském kraji a zejména ve všech místech, kterými se bude královský průvod ubírat. Do budoucna by se tato kulturně-společenská akce měla stát podle představ organizátorů přitažlivou tradicí jak pro obyvatele metropole a Středočeského kraje, tak pro všechny příznivce historických příběhů, rytířských soubojů a veselic i pro vyznavače původních řemesel, legendárního českého muzikálu či projížděk v historických povozech.

„Přáli bychom si, aby se Královský průvod stal podobně aktivně prožívanou kulturní událostí, jakou jsou v naší republice jiné tradiční historické slavnosti. Aby stejně jako Kutnohorské stříbření anebo českokrumlovské Slavnosti růže přilákal místní obyvatele i turisty k mimořádné výpravě o několik století zpět. Každý se bude moci připojit, ať už přijde v historickém kostýmu či bez něj,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.

Průvod připomíná události z historie

Inspirací této zcela unikátní akce byly historické prameny, podle kterých císař Karel IV. každoročně nechával převážet říšské korunovační klenoty
z Karlštejna do Prahy, aby je dal vystavit v kapli Božího těla na tehdejším Dobytčím trhu. Tam se jim přicházeli poklonit poutníci z celé Evropy. Poté je císařova družina odvážela znovu do bezpečí Kaple sv. Kříže na Karlštejně.

Královský průvod z Prahy na Karlštejn má tuto historickou událost připomenout a zároveň upozornit na jedno z nejslavnějších období české historie, kdy země Koruny české byly nejen přirozenou geografickou součástí Evropy, ale i jedním z jejích nejvýznamnějších center.

V rolích významných osobností císařského dvora se průvodu zúčastní i současní představitelé Prahy a Středočeského kraje.

Časový program dvoudenní akce

V pátek 1. června v pravé poledne po krátké mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě se Královský průvod v čele s císařem Karlem IV. a císařovnou Eliškou (herečka Debora Štolbová) vydá přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde je připraven několikahodinový program. Role Karla IV. se ujme již osvědčený herec Vladimír Čech, který si zahrál císaře v loňském roce v muzikálu Noc na Karlštejně na dobřichovickém zámku. Jeho manželku, císařovnu Elišku, ztvární herečka Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami Debora Štolbová.

Ze Staroměstského náměstí se průvod přesune přes Smíchov, Chuchli a Černošice do Dobřichovic, kde se bude odehrávat podvečerní program.
V sobotu bude průvod od 12 hodin pokračovat z Dobřichovic přes Řevnice, Lety a Hlásnou Třebaň na Karlštejn. Celá akce pak vyvrcholí symbolickým uložením klenotů do Kaple sv. Kříže a inscenací muzikálu Noc na Karlštejně na louce U křížku nad hradem.

Ve městech a obcích, jimiž bude průvod procházet, je připraven bohatý doprovodný program v duchu historických slavností. Veškeré podrobné informace k akci najdou zájemci na webové adrese: www.kralovskypruvod.cz.

Od počátku května také na těchto internetových stránkách probíhá vědomostní soutěž, ve které mohou všichni, kteří se zapojí, vyhrát kromě řady zajímavých cen také noc strávenou přímo na hradě Karlštejn.