Čímtačára prostřednictvím soutěžních i nesoutěžních přehlídek vytváří obsáhlou online galerii výtvarných prací žáků a učitelů výtvarných oborů. Do galerie mohou přispívat také amatérští výtvarníci a v neposlední řadě i osoby s mentálním hendikepem.

Tématem letošního ročníku je Kouzlo. „Čímtačára si nicméně nedělá ambice nahradit klasické výtvarné soutěže, ale nabízí variantu čistě v online provedení. Cílem našeho projektu je umožnit vystavení obrázků i těm, kteří nechtějí své originály odesílat do neznáma, ale zprostředkovat je širšímu publiku,“ říká Andrea Borovská, iniciátorka projektu a pedagožka výtvarného oboru na Základní umělecké škole Václava Talicha v Berouně.

Propracovaný vyhledávací systém

V galerii lze vidět všechny zaslané práce ihned po jejich nahrání. Portál rovněž nabízí sofistikovaný vyhledávací systém, který slouží jako zdroj inspirace k tvorbě pro všechny, kdo přehlídku navštíví.

„Zadáním parametrů vyhledávání je možno si prohlédnout vybrané kategorie, druhy škol či zjistit práce dětí ze škol právě ve vašem městě,“ přibližuje Borovská.

„Tisíce prací by se do klasické výstavní síně nevešly, ale zde si je můžete v klidu a pohodě prohlédnout kdykoli. Například učitelé výtvarné výchovy zde mohou čerpat náměty pro svou tvorbu v hodinách, žáci získají přehled o šikovnosti svých vrstevníků,“ objasňuje iniciátorka projektu s tím, že svým hlasem můžou tvůrce podpořit i samotní návštěvníci portálu v hlasování o Cenu veřejnosti.

V archivu prvního ročníku je k nahlédnutí na 2706 prací na téma Bludiště. „Naprostá většina loňských prací vznikla při distanční výuce a doufáme, že v letošním druhém ročníku tomu bude již jinak, “ uzavírá Borovská.

Projekt Čímtačára získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a grantem jej podpořilo i město Beroun. Hlavním partnerem se tento rok stala místní firma s výtvarnými potřebami Davona, která připravuje ceny pro letošní vítěze.