Juraj Jakubisko chtěl být zkraje výtvarníkem a kameramanem, nakonec se ale posadil na režijní křeslo. Právě tady mohl zúročit svou obrazotvornost, nápady, silné příběhy a výtvarný cit. Během kariéry natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů, má na kontě mimo jiné seriály Teta a Tisícročná včela (jenž vznikl na základě stejnojmenného úspěšného filmu).

Postavy jeho filmů tvořili většinou blázniví, lehce pošetilí hrdinové, kteří hledají ve složitém světě lásku, porozumění i radosti života.

Na viděnou v pekle

Vystudoval fotografii, poté se přihlásil na pražskou FAMU, kde se v 60. letech generačně potkával s tvůrci československé nové vlny. Na poli celovečerního filmu pro kina debutoval snímkem Kristove roky o slovenském malíři, v němž se dotýká motivů morálky a nutnosti volby na zásadních křižovatkách života.

Do kin vstoupil nový film Juraje Jakubiska Perinbaba a dva světy, v němž se postavy každou chvíli něčemu diví. A žasne i divák:

Volnou trilogií Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni a Do videnia v pekle, priatelia, jež byla plná metafor a obrazových symbolů, se navracel do rodné východoslovenské krajiny a k životu zdejších lidí. Filmy se ale ocitly na černé listině titulů normalizační kultury v totalitním Československu.

Následně mohl Jakubisko točit jen dokumenty. Normalizace přeťala jeho hranou tvorbu v době, kdy byl plný sil a tvůrčí invence. Jak napsal v memoárech Živé stříbro (XYZ, 2013), „rozpálený rošt totality přeměnil živé stříbro na obyčejnou rtuť. Zbyly z ní jen výpary, pro mnohé jedovaté. Ale i ty se rozplynuly“.

Post Coitum i Bathory

Na plátna kin se vrátil až v roce 1979 snímkem Postav dom, zasaď strom, o rok později natočil třídílný televizní film Nevera po slovensky, jenž se odehrával mezi lesními dělníky. V 90. letech natočil také snímky Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný a Nejasná zpráva o konci světa, jenž doputoval na desítky festivalů a vyhrál čtyři České lvy.

Ve filmu Perinbaba a dva světy se objevila i herečka Darija Pavlovičová. Ta je zároveň vítězkou letošní StarDance: 

Občas obsazoval do filmů zahraniční herce, mezi něž patří mimo jiné Britka Anna Friel (Bathory) nebo Ital Franco Nero, který se objevil ve snímku o lásce a orgasmu Post Coitum. K jeho významným dílům patří Kristove roky, Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni, Tisícročná včela, Bathory nebo Perinbaba.

V únoru 2024 uplyne rok od jeho smrti. Zkuste si v našem kvízu, jak dobře režisérovu tvorbu znáte.

Další kvízy Deníku zaměřené na rozličná témata si můžete vyzkoušet ZDE.