Aniž kdokoliv z účastníků akce v této chvíli tušil, o dvě hodiny později Jakub Rosák přebíral od Mirka Kováříka cenu. Stal se vítězem XII. bienále literární soutěže Hořovice Václava Hraběte v oboru poezie.

A co pro Jakuba Rosáka ocenění znamená? „Velké překvapení a velkou motivaci do další tvorby," prohlásil dvaadvacetiletý student chemie z Prahy, který navíc působí v kapele Kapitáni průmyslu. Jak dále uvedl, překvapení umocnila skutečnost, že druhé místo v oboru poezie obsadil další člen této skupiny, a to Matouš Holada.

Do hořovické literární soutěže se přihlásilo celkem třiašedesát mladých autorů z Čech a Moravy. Odborná porota posuzovala osmačtyřicet prací v oboru poezie a šestatřicet v oboru próza. V soutěži nechyběli mladí tvůrci z Berounska. Porota v čele s literárním teoretikem Jiřím Zizlerem zařadila do první desítky v oboru próza například i Annu Flaišmanovou ze Bzové. Mezi nejmladší autory našeho regionu patřila Bára Lišková z Králova Dvora, která do soutěže nabídla své dílo také v oboru próza. Na vyhlášení výsledků ji zaujala i poezie, a to v přednesu Mirka Kováříka.

Recitátor a publicista Mirek Kovářík má k Václavu Hraběti velmi blízko, byl jeho prvním editorem. Podle něj jsou soutěže, jako Hořovice Václava Hraběte, pro mladé autory odrazovým můstkem. „Hořovická literární soutěž je dobře vymyšlená a přesahuje lokalitu, ve které se koná," prohlásil Mirek Kovářík.
Součástí literární soutěže Hořovice Václava Hraběte byl jarní kulturní festival. 
V pátek ho svým recitálem zahájil Vladimír Merta. Výjimečný zážitek nabídlo i akustické trio Michal Prokop, Luboš Andršt a Jan Hrubý.

Ocenění autoři lieterární soutěže Hořovice Václava Hraběta 2016 - XII. bienále

Oobor poezie:
1. Jakub Rosák, Praha 8
2. Matouš Holada, Praha 3
3. Adam Hošek, Sobotka


Obor próza:
1. Tereza Dobšovičová, Brno
2. Adam Hošek, Sobotka
3. Jakub Haubert, Jihlava