Michaela Němcová (30) pracovala jako učitelka v mateřské škole. Nyní je spisovatelkou, ilustrátorkou a nakladatelkou. Vymyslela si vlastní projekt pod názvem Můj Výletník. Michaela je z rodiny turistických nadšenců. „Často jsem chodila s rodinou na výlety, které jsem si zamilovala. Odmalička také ráda maluji, píši a později jsem se věnovala i fotografii. V roce 2020 jsem přemýšlela, jak tyto mé zájmy spojit a napadl mě projekt Můj Výletník. Výletník je turistický průvodce pro děti, který může zároveň sloužit i jako fotoalbum uchovávající vzpomínky na výlety z dětství. Je tam prostor na kreslení, zapisování a zároveň je i naučný, takže se děti dozví spoustu zajímavostí o turistické oblasti a místech. Na projektu pracuji sama, ale mám velkou podporu v mé rodině,“ říká spisovatelka.

Výletník pro Berounsko, Český kras, Kladensko a okolí je již 10. Výletníkem a vydala ho na konci března. Jelikož si vše sama ilustruje, píše i vydává, většinou jí tvorba jednoho Výletníku zabere až pět měsíců. „Výletníky jsou určené pro děti od 4 let, kdy s vyplňováním pomohou rodiče. Cílem Výletníků je motivovat děti k výletům, pobytu venku, zdolávání turistických cílů a utvářet kladný vztah k přírodě a památkám ČR,“ upřesňuje Němcová. Výletník má 122 stran. Obsahuje 45 turistických míst a k nim ilustrované samolepky. Každý Výletník má svého zvířecího průvodce a naučné téma. Ve Výletníku pro Český kras, Berounsko a okolí provází děti Krtek Lůďa a jeho téma jsou zkameněliny a minerály.

„Berounsko jsem navštívila několikrát, neboť se vždy snažím všechna místa ve Výletníku projít, abych si byla jistá, že jsou pro děti vhodná. Celá tato turistická oblast se mi líbila a nejvíce asi hrad Žebrák, Točník, rozhledna Děd a Máminka,“ usmívá se autorka. Rozjet ale takový projekt nebylo vůbec jednoduché. „Tiskárnu jsem hledala delší dobu, protože jsem potřebovala, aby splňovala nároky na odolnou knižní vazbu. Nakonec jsem ji našla až v Brně a jsem s ní velmi spokojená. Majitel tiskárny je velmi vstřícný a pomáhá mi s přípravou k tisku,“ vysvětlila Němcová, jejíž první Výletník byl z Českého ráje s Kolouškem Koudym.

„V současné době pracuji na Výletníku z Beskyd a Valašska, kterým bude provázet Medvěd Bohoušek. Výletníků bude celkem 30 a budou zahrnovat celou Českou republiku,“ popisuje své plány do budoucna Němcová. Její Výletníky si můžete zakoupit přes e- shop www.mujvyletnik.cz. „Co se týče vytvoření E-shopu, tak s tím jsem neměla vůbec žádné zkušenosti, ale chtěla jsem to zvládnout sama. Za měsíc jsem ho vytvořila, ale stále se ho snažím vylepšovat a objevuji nové funkce. Tato část byla jedna z nejnáročnějších, protože jsem se musela učit úplně nové věci,“ dodává Němcová.