„Řekli jsme si, že je nás tu dost, kteří jsou naučení dělat podobné akce. Dali jsme se tedy dohromady s Martinem Veselým a sestavili jsme celý večer. Martin má na starosti takové ty technické věci a já se starám o propagaci a grafiku,“ říká na úvod Andrea Borovská.

Koncert se uskuteční za dva týdny a Borovská se mezitím snaží oslovit co nejvíce lidí z regionu, kteří se rozhodli ukrajinským uprchlíkem poskytnout ubytování. Ráda by, aby se svými hosty na koncert přišli. Při plánovaní oslovili všechny kapely v regionu, které znají. Všichni souhlasili bez nároku na honorář.

Hlavním tahákem jsou bezpochyby pražští Tata Bojs. „Jako výtvarnice jsem s Milanem Caisem provázaná skrze stipendijní akademii MenART. Kluci jsou výborní a bez váhání řekli, že zahrají. To platí i u dalších hudebníků, kteří na akci vystoupí. Moc si toho vážíme a děkujeme,“ podotýká výtvarnice.

Koncert zahájí pěvecký sbor Krákorky ze Základní umělecké školy Václava Talicha, který má nastudované tři ukrajinské balady. Pokračovat budou různé vokální soubory a lokální kapely. „Zveme všechny Ukrajince, kteří jsou v Berouně a okolí ubytovaní, aby přišli na koncert a vzájemně se u pódia seznámili. Rádi bychom, aby byli v kontaktu, nebyli odtržení a poznali se s lidmi, kteří na Berounsku žijí,“ říká Borovská.

Na akci se ukrajinští spoluobčané například dozví, co poskytuje zdejší dům dětí a mládeže, školy, školky a základní umělecké školy. Nebudou chybět informace o možnosti aktivit v regionu či kde se například společně setkávat.

Organizátorům při plánovaní pomáhají lokální firmy, jako je například Studio Domino a společnost Spektra, které zadarmo vytiskly plakáty. Ty putovali do rukou výlepové služby Štěpána Kebrleho, která se postarala o jejich distribuci do okolí. O občerstvení se postarají taktéž lokální podniky.

Benefiční akce není zaměřena pouze na setkání. Návštěvníci při koncertu budou moci finančně přispět na pomoc uprchlíkům. Mezi diváky se totiž vydají dobrovolníci z řad studentů, kteří u sebe budou mít pokladničky Charity Beroun.

„Ředitel charity Petr Horák nad tímto ochotně převzal dozor a veškerý výtěžek bude věnován přímo na podporu ukrajinských rodin žijících v regionu. Na stejný účel bude věnována také část výtěžku stánkařů. Určitě chci moc poděkovat všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhají,“ dodává Borovská s tím, že poděkování patří taktéž i lidem, kteří se nezištně rozhodli poskytnout uprchlíkům ubytování.