Parkoviště plná aut, tisíce lidí v ulicích města, spousta stánků s hrnčířským a dalším zbožím, voňavé dobroty a dobré pití. Tak to každoročně vypadá v historickém centru Berouna při dvou-denních jarních hrnčířských a řemeslných trzích, kam míří návštěvníci z blízkého okolí i vzdálených míst. Letos na jaře zůstane ale Husovo náměstí v Berouně prázdné.

Trhy čekají na září

„Po posouzení současné situace, po konzultaci s vedením města a po zvážení všech vládních nařízení a daných opatření jsme se rozhodli, že osmnácté Jarní hrnčířské a řemeslné trhy na téma zvony, zvonky, zvonkohra se přesouvají na termín tradičních trhů v září. Tedy na 12. a 13. září,“ informují pořadatelé na oficiálních webových stránkách s tím, že doufají, že se v následujících letech vrátí termíny tradičních trhů do původního doby. „K této změně jsme přistoupili mimo jiné i vzhledem k tomu, že jarní trhy máme kompletně připravené,“ upřesnili.

„To mě opravdu mrzí. Jezdíme tam pokaždé s rodinou, nakupujeme keramiku na zahradu a do zahradního domečku. Kromě toho tam vždycky kupuji domácí mýdla,“ řekla Vladěna Tichá z Rakovnicka.

Fotogalerie: Řemeslné a hrnčířské trhy v Berouně

Druhý květnový víkend měl v Berouně patřit cyklistům. Do města u řeky Berounky měl poprvé zavítat rodinami navštěvovaný a cyklisty vyhledávaný seriál závodů s názvem Kolo pro život. Milovníci horských kol a cyklistiky však o sportovní zážitky nepřijdou. Organizátoři oznámili nový termín: v Berouně se bude závodit v sobotu 18. července.

Hradby byly zrušeny

V centru Berouna se letos neodehraje akce s názvem Berounské hradby, což jsou pivní slavnosti s muzikou a jarmarkem. Berounskému deníku to potvrdila mluvčí radnice Jitka Soukupová.

Fotogalerie: Největší letní akce ve městě: Berounské hradby

Kvůli epidemii koronaviru nezavítá ani na hrad Karlštejn na sklonku května Královský průvod. Obě části průvodu – putování Karla IV. s replikou korunovačních klenotů z Prahy do Karlštejna a poselstvo bavorského vévody Štěpána II. směřující z Králova Dvora na Karlštejn s replikou relikviáře svaté Ludmily – byly zrušeny. „Na základě vládou vydaného harmonogramu uvolnění podnikatelských a dalších čin-ností, souvisejícího s pandemií Covid 19, jsme bohužel nuceni pro letošní rok zrušit průvod Karla IV. a poselstvo vévody bavorského 30. a 31. května,“ oznámili pořadatelé.

Fotogalerie: Královský průvod vévody Štěpána II. Bavorského v Králově Dvoře