Hlavními postavami interpretačních kurzů jsou sopranistka evropského renomé Martina Janková a mezzosopranistka Markéta Cukrová; pod přípravou podoby koncertu také nechybí podpis operního režiséra Marka Mokoše.

Hudební dění na liteňském zámku je ovšem spojeno především s dalším význačným jménem světa opery. Připomíná odkaz pěvkyně Jarmily Novotné (1907 – 1994). Ostatně stejně jako zámek samotný – právě tam totiž diva, který okouzlovala Evropu a posléze USA nejenom na jevištích slavných scén, ale také jako filmová herečka, ráda v období první republiky jezdila odpočívat. Do vynuceného odchodu v roce 1948 tam vlastně byla doma – po sňatku s manželem Jiřím se stala součástí rodu Daubků, s jehož érou jsou spjaty nejslavnější kapitoly zámecké historie. Ta je ale mnohem bohatší: jde o pozoruhodnou barokní stavbu vzniklou na základech gotické tvrze, jež mezitím ještě prošla renesančními úpravami. Současnou podobu jí vtiskly přestavby na přelomu 19. a 20. století. Pravda to ale ještě není celá. V poválečném období, kdy areál sloužil jako učiliště, následovaly vnitřní úpravy, dnes označované jako nevydařené a necitlivé.

V současnosti běžně nepřístupný zámek, kde působí neziskový spolek snažící se o povznesení zchátralého areálu a jeho navrácení kulturnímu životu, je ovšem spjat i s dalším slavným jménem. Vyrůstala tam pozdější hvězda české literatury Svatopluk Čech, jehož otec na zámku působil jako správce. A objevovala se tam (a někdy i tvořila) ještě celá řada špiček pražské kultury 19. a 20. věku. Nyní zámek poté, co kdysi znárodněný areál posléze navrácený v restituci koupili manželé Leidlovi, prochází postupnou obnovou; zvláště střech a omítek. Pomáhá při tom finanční podpora od ministerstva kultury.

Páteční koncert se má stát poctou pěvkyni Novotné, provdané Daubkové, jež navzdory tomu, že jí ležela u nohou i Metropolitní opera v New Yorku, byla u nás téměř zapomenuta. Téměř – v Litni to rozhodně neplatí.

Další koncert k její poctě, jehož hvězdou se opět stane sopranistka Martina Janková, se chystá na 9. září. Program nazvaný Písňové studánky, nabízející lidové skladby z Moravy v úpravách Leoše Janáčka, bude hostit sál zámecké Čechovny. Vstupenky na toto vyvrcholení 7. ročníku Festivalu Jarmily Novotné jsou k mání ve dvou cenových kategoriích – za 1000 Kč a 1500 Kč.