„Oranžerie by měla v budoucnu sloužit kulturním projektům pro veřejnost. Především by se měla stát zázemím pro konání výtvarných kurzů, a to nejen pro studenty uměleckých škol, ale i pro laickou veřejnost a děti,“ doplnila Ivana Leidlová. Jubilejní desátý ročník festivalu bude také věnovaný předešlým létům, kdy se festival mohl uskutečnit hlavně díky podpoře různých partnerů.

„Letošní ročník jsme se rozhodli pojmout jako poděkování všem, kteří během deseti let existence naši neziskovou organizaci podpořili. Jde o různé instituce, lokální podniky i firmy z Prahy, umělce, kteří k nám za velmi vstřícné nebo symbolické honoráře přijeli, a v neposlední řadě samozřejmě dobrovolníci a návštěvníci,“ říká zakladatelka organizace a ředitelka festivalu Ivana Leidlová.

Rusalka slaví 120 let

Letos je tomu přesně 120 let od chvíle, kdy si v Národním divadle odbyla premiéru Rusalka od Antonína Dvořáka. „Koncert se bude k tomuto výročí pořádat v našem zámeckém parku, proto tedy nese název Rusalka v parku. Půjde o jedinečnou akci, protože park poprvé zažije takto rozměrnou scénu v režii nápaditých bratrů Cabanů, kteří doplní provedení o scénické výjevy s tancem na různých místech areálu,“ upřesnila Leidlová.

Milovníci opery se mohou navíc těšit na velkolepou akci s velkými jmény. „Koncert bude jakýmsi vyvrcholení uplynulé dekády. Pozvání přijal Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který vystoupí pod taktovkou Roberta Jindry,“ přiblížila detaily ředitelka.

Návštěvníci se mohou například těšit na Kateřinu Kněžíkovou v roli Rusalky. „Ta je v současnosti asi nejlepší sopranistkou u nás a Rusalku umí zazpívat fantasticky. Role Prince se ujme talentovaný Richard Samek a do vedlejších rolí žínek jsme přizvali vybrané absolventky Interpretačních kurzů v Litni. A právě díky bratrům Cabanovým se můžeme těšit na multimediálně a moderně zpracovaný večer s velkoplošnými obrazovkami,“ řekla Leidlová.

Pandemie je sice na ústupu, ale stále se nad konáním koncertu vznášejí otazníky. Vzhledem k termínu, který připadá na konec léta, tak ředitelka věří, že se akce naplánovaná pro tisíc lidí bude moci uskutečnit v plném rozsahu.

„Koncert se bude konat v sobotu 28. srpna. Je to poslední srpnový víkend. Hodně lidí bude proočkovaných a v případě nutnosti zajistíme testování. Takže osobně věřím, že se takovéto venkovní akce budou moci uskutečnit. Koncert plánujeme už od minulého podzimu a určitě to nechceme vzdát,“ řekla ředitelka.