Připomeneme si něžnou blondýnku Veroniku Lake (1922 - 1973), jež prorazila filmem Sullivanovy cesty v režii Prestona Sturgese. Společnost jí bude dělat Alan Ladd (1913 - 964), který slavil největší úspěch jako hrdina westernových a noirových příběhů.

Sešli se v několika filmech, mimo jiné v adaptacích románů Revolver na prodej z pera Grahama Greena a Skleněný klíč od Dashiella Hammetta. Jejich další spoluprací byl noir Modrá Dahlia z roku 1946, který uvidíme na Křivoklátě. Scénář k němu napsal další ikonický autor drsné detektivní školy Raymond Chandler.

Retrospektivu věnují organizátoři Fritzi Langovi, který se během dvacetileté americké kariéry profiloval jako mistr noirových snímků. Uvidíme adaptaci dalšího Greenova románu Ministerstvo strachu a studii charakterů V osidlech noci s hvězdným obsazením: Barbarou Stanwyck, Robertem Ryanem a Marilyn Monroe.

Noční projekce

Jednu z programových sekcí tvoří snímky tematizující loupež, mimo jiné Zabíjení (1956), jež na počátku kariéry natočil Stanley Kubrick a které inspirovalo Quentina Tarantina při realizaci Gaunerů. Vizuálně podmanivé drama se Sterlingem Haydenem zdobí rafinované vyprávění s několika časovými rovinami a perspektivami, skrze něž nahlížíme na loupež dvou milionů dolarů během koňských dostihů.

Kromě hradních sálů budou uchystány opět stylové noční projekce na hradním nádvoří i oblíbené úvody patronů. Po třech letech se promítání vrací do nejsyrovějšího křivoklátského prostoru, spilky starého pivovaru, kde najdete sál Alana Ladda.

Sběratele noirovek potěší vydání mistrovského díla Alfreda Hitchcocka Rebecca (Mrtvá a živá) na Blue-ray. Už dříve vyšly na festivalu, poprvé na DVD, domácí Hra bez pravidel (1967) a Třicet jedna ve stínu (1965).