Na akci vystoupili mladí umělci z Ukrajiny, kteří svým koncertem vyjádřili vděk za pomoc a podporu, kterou od Čechů dostávají. Jako vzácný host na koncertu vystoupil nezaměnitelný Štefan Margita.

Benefiční koncert byl uspořádán také jako snaha a podpora mladým studentům hudby, kteří byli ruskou agresí donuceni odejít ze svých domovů. Jak bylo zmíněno v úvodu koncertu, těm tak bylo opět umožněno prožít zase o něco jiné strachy a obavy – zda se jim povede ten akord zahrát správně či se trefí do toho správného tónu – a aspoň na chvíli pustí z hlavy starosti o své blízké na Ukrajině. Studenti v současnosti našli sílu ve svém studiu pokračovat v České republice a pro některé z nich bude naše země dočasnou zastávkou pro další nový start.

Propojení s mladými hudebníky pomohl zařídit Tomáš Krejča z pražské konzervatoře, jenž navrhl, že by se mohl podobný koncert uskutečnit. „Koncertem jsme chtěli také vyjádřit sounáležitost a snahu studentům nějak pomoct. Jsou prakticky jediní, kteří u nás mohou být, protože všichni ostatní jsou buď doma a starají se o svojí rodinu anebo jsou ve válce,“ uvedla zakladatelka a ředitelka festivalu Ivana Leidlová, která mimo jiné také ocenila, že při koncertu mohl zaznít repertoár ukrajinských skladatelů.

Jako poslední se představil známý operní pěvec a tenorista Štefan Margita, jenž přijel podpořit ukrajinské studenty bez nároku na honorář a během koncertu sdělil, že si s nimi velmi rád kdykoliv opět zazpívá. V rámci svého vstoupení mimo jiné představil jedno z nejpopulárnějších děl Franze Schuberta Ave Maria. Margita ochotně zaskočil za původně avizovaného basbarytonistu Adama Plachetku, který se na poslední chvíli musel z koncertu omluvit.

Medailon mladých ukrajinských umělců

Julia Olčevskaja-Kopylova
Pochází z ostrova Sachalin, žila na Ukrajině. Studovala v Kyjevě na hudebním lyceu M. V. Lysenka. Je vítězkou mnoha klavírních soutěži. S manželem a třemi dětmi uprchla přes Polsko do České republiky.

Anastasiia Subina (19)
Narodila se a žila v Kyjevě. Do Prahy se dostala měsíc po začátku války. Studovala harfu na Glierově hudební akademii v Kyjevě. Nyní pokračuje na Pražské konzervatoři.

Olexandr Shkoda (16)
Jako jeho otec, který působí ve vojenské kapele, je hornistou. Zprava o válce jej zasáhla, když se ráno chystal odejit na konzervatoř, kde studuje.

Alina Yakubovska (19)
K hudbě ji přivedla matka. Deset let se věnuje hře na housle a měla v plánu pokračovat na konzervatoři. Do Česka se dostala po dvou týdnech, které strávila téměř nepřetržitě ve sklepním úkrytu.

Valeria Borhoniuk (17)
Nadaná sportovkyně a hudebnice sbírala ocenění za sólový zpěv i se sborem. Nyní využila příležitosti studovat na Pražské konzervatoři.

Maksym Burdalov (19)
Narodil se v Kyjevě. Stejně jako jeho bratr, který vystudoval hoboj na JAMU v Brně, se Maksym po ukončení základní školy vydal do České republiky na Pražskou konzervatoř.

Daria Dymnich (14)
Před válkou žila v Kyjevě. S maminkou odešla do Prahy, zatímco tatínek se přidal k ukrajinské armádě.

Valeriia Kovaka (17)
Pochází z Charkova na východě Ukrajiny. Než musela uprchnout, studovala první ročník charkovské hudební odborné školy.

Volodymyr Skyba (16)
Pochází z regionu Sumy. Byl ve čtvrtém ročníku hudebního lycea ve Lvově, když přišla válka. Na Ukrajině zůstali oba jeho rodiče.

Illia Bessarab (17)
Pochází z města Čuhujiva v Charkovské oblasti. V Praze, kam odešel na konzervatoř, studuje už tři roky. Rodina uprchla za nim, ale otce a strýce má Illia v ukrajinské armádě.

Valeriia Hretska (18) a Nikol Hretska
Dívky se narodily v Užhorodu. Studovaly na tamním hudebním lyceu. Obě se věnuji klavíru, ale také sborovému dirigovaní.