Celý květen je také možno hlasovat pro favority a sledovat, kdo se stane držitelem Ceny veřejnosti. „Ta bude udělena autorovi obrazu, jenž obdrží nejvíce hlasů od návštěvníků galerie,“ uvedla zakladatelka a koordinátorka projektu Andrea Borovksá. Jednotlivé práce už ohodnotilo téměř 12 tisíc hlasujících.

Letošní druhý ročník soutěže je odlišný v tom, že práce žáků a studentů vznikaly v prezenční výuce. Loňské práce byly v drtivě většině výsledkem výuky distnační. Ve srovnání s minulým rokem je větší zastoupení v kategoriích výtvarných kroužků, které loni kvůli proticovidovým opatřením téměř nefungovaly.

„Letos je také méně studentů ze středních uměleckých škol. Zcela nová je pak kategorie pro osoby s mentálním hendikepem, která je sice nesoutěžní, ale díky sponzorovi můžeme i zde vybrat a ocenit nejlepší práci,“ doplnila Borovská.

Online galerie zároveň funguje jako obsáhlá zásobárna inspirace pro učitele výtvarné výchovy. Všechny uvedené práce jsou publikovány pod příslušnou výtvarnou technikou, kterou byly vytvořeny. „Zadáte-li tedy do vyhledávače například slovo ‚akvarel‘, můžete si prohlédnout stovky prací vytvořených touto technikou,“ dala příklad Borovská.

Porota složená z aktivních profesionálních výtvarníků vybere vítěze kategorií a sestaví i žebříček dvaceti nejlepších prací v kategorii. Každý z účastníků obdrží pamětní list a ocenění autoři diplom s umístěním a dárkový kupon. Hlavním sponzorem druhého ročníku je společnost Davona, která darovala kupony pro nákup výtvarných potřeb ze svého e-shopu. Druhý ročník probíhá pod záštitou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a za finanční podpory města Beroun.

Projekt Čímtačára původně vznikl během pandemie jako online galerie pro dětské výtvarníky z regionu, kteří nemohli vystavovat živě. Nápad se ale zalíbil i dalším uměleckým školám z repubilky, načež byly z tohoto důvodu přizpůsobeny jednotlivé kategorie. Netrvalo dlouho, a zájem o projekt se objevil i v zahraničí, když loni doputovaly práce například až z Indie, Brazílie či Spojených arabských emirátů.