Výstava přibližuje svědectví o proměnách původně zanedbaných míst a sídel v české kotlině. Právě díky píli místních lidí a spolků, kde nechyběly ani dary od různých donorů, se původní stavby a památky přírodní lokality, které často byly „na odpis“, změnily v důstojná místa s novým a užitečným smyslem. Dříve zanedbaný veřejný prostor dostává tak novou tvář, sakrální objekty nacházejí další nebo kdysi ztracený smysl a přírodní lokality se mohou znovu nadechnout.

Letos běží už dvanáctý ročník této unikátní výstavy. Jednotlivé proměny se prezentují v rámci celého Česka a kolekce se poté rozdělují podle krajů. A právě ve Středočeském kraji si lze prohlédnout celkem 21 proměn. Co se týče našeho regionu, Beroun letos zastupuje rekonstrukce Muzea berounské keramiky a k vidění je i zdařilá přeměna Vysoké pece Barbora v Jincích.

Důležité je vědět, že probíhá i online hlasování na webových stránkách www.cestamipromen.cz/hlasovani, ve kterém mohu lidé podpořit svůj oblíbený projekt. Uzávěrka je 30. dubna. Vyhlášení vítěze proběhne na zahájení 13. ročníku na pražském Vyšehradě.