Řada dalších změn
„My jsme prostě nepřestali. Nevynechali jsme ani jedno představení, a to ani po 17. listopadu," potvrzuje František Lorenc a jedním dechem dodává, že se ochotníci ze Žebráku ale museli přizpůsobit řadě změn.
„V době po osmašedesátém existovala okresní a krajská kulturní střediska, která nás podporovala. Pak přišel devětaosmdesátý rok, kdy skončily některé fabriky, které nás také podporovaly. Navíc nebyla už možnost takzvaných refundací, kdy si lidé mohli kvůli zkoušce zažádat v zaměstnání o volno. To už není možné. Dnes si nikdo v průmyslové zóně netroufne říci, že kvůli divadelní zkoušce potřebuje jít dříve domů," porovnává František Lorenc, předseda občanského sdružení Divadelní soubor K.J.Erbena. „Problémy jsou větší. Nejsou dotace, nejsou kulturní střediska, ani fabrika, která nás podporovala," vyjmenoval František Lorenc.
A jak si amatérští herci ze Žebráku se všemi změnami poradili?
„Jedeme svépomocí v rámci Kulturního klubu a města Žebrák, které přispívá na tradiční divadelní přehlídku padesáti tisíci korunami," vysvětlil za divadelní soubor ze Žebráku František Lorenc.
Krojová výprava
Jak dále uvádí, velkým přínosem je i to, že všechna představení divadelní přehlídky jsou vyprodaná.
To platí i pro letošní ročník, který končí 7. prosince. Volné vstupenky už nejsou. Ochotníci tak mohou i letos počítat s drobným výtěžkem. A na co ho použijí? „Nyní jsme vylepšili vchod do Kulturního klubu. Musíme počítat s většími náklady na krojovou výpravu nového představení s názvem Tažní ptáci aneb Pojedeme do Pejřímova, které letošní divadelní přehlídku 6. a 7. prosince ukončí," uzavřel za ochotníky ze Žebráku František Lorenc.