Kromě žáčků z hořovických základních škol se na tradiční setkání vypravili i školáci ze Zaječova a Tlustice. Pasování se konalo již po sedmé, akci opět připravili zástupci Městské knihovny v Hořovicích. „Už podruhé jsme se sešli v zámecké kapli. Každý rok nám pan kastelán vychází vstříc," uvedla vedoucí hořovické městské knihovny Martina Stelšovská.

Před vstupem do kaple čekaly na školáky dvě princezny. Každý z chlapců i dívek se posadil do pohodlného křesílka a přečetl princeznám krátký text. Šlo o zkoušku čtení. Hned nato si pro malého čtenáře přišla kouzelná čtyřletá víla Ema a odvedla jej do kaple. Zde se odehrálo zmíněné pasování a každé dítě navíc obdrželo šerpu, drobné dárky a sladkosti od sponzora.
„Všichni také podepsali pasovací listinu, ve které se zavazují, že se budou chovat ke knihám tak, jak se sluší a patří," doplnila Martina Stelšovská.

Jak dále uvedla, akcí chtěli děti odměnit za to, že se naučily číst. Setkání je zároveň i pozvánkou do knihovny, kde si děti mohou vybrat spoustu zajímavých knížek a prožít zajímavé akce. Za zmínku stojí například Noc s Andersenem.