Montiho Čardáš, Sukovu Píseň lásky, Schubertovu Ave Marii, Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji a další známá díla uslyší v neděli 17. ledna návštěvníci řevnického Zámečku. Od 18 hodin je zahraje Československé komorní duo, které tvoří český houslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová.

„Kolem Řevnic projíždíme na naše koncerty do Německa, ale ve městě budeme mít premiéru. Nová koncertní místa jsou pro nás vždy výzvou. V Řevnicích jsme poprvé, tak věřím, že jsme se při výběru repertoáru trefili do vkusu zdejších posluchačů,“ doufá Pavel Burdych.

Toto komorní duo vzniklo v roce 2003 a je častým hostem hudebních festivalů, lázeňských koncertů, slavnostních vernisáží i firemních akcí. Pravidelně vystupuje i na zahraničních pódiích, mimo jiné v Itálii, Francii, Německu či Rumunsku. „Duo je pro nás ideální, neboť hrajeme stále ve stejném složení. Střídání partnerů není dobré v životě ani v hudbě,“ dodává se smíchem Pavel Burdych.

Na repertoáru má desítky skladeb od velkých sonátových děl přes drobné virtuosní kusy až po koncertní úpravy lidových písní. Repertoár neustále rozšiřuje především při příležitosti různých hudebních výročí.

V letošním roce se chce zaměřit na jubilea Roberta Schumanna a Bohuslava Martinů. Připravuje také projekt vzpomínkových koncertů na profesora brněnské JAMU a dlouholetého primária Janáčkova kvarteta Bohumila Smejkala.

Velkým problémem koncertů klasické hudby je nízká návštěvnost.

„Myslíme si, že celkové zvýšení návštěvnosti koncertů je především úkol pro pořadatele. Často je na vině špatně zvolený způsob propagace. Svůj díl odpovědnosti za stávající stav nesou samozřejmě i interpreti, kteří nedostatečně zohledňují přání a očekávání posluchačů. Snažíme se této situaci vyhnout a podle bezprostředních reakcí lidí se nám to daří,“ podotýká za oba umělce Pavel Burdych.

KAREL SOUČEK