Za dobu konání si hrnčířské trhy v Berouně vypěstovaly velkou tradici, takže i přesto, že se kryly s jinými populárními akcemi v regionu, návštěvnost jejich popularitu potvrdila. „S průběhem trhů jsme byli spokojeni, samozřejmě je stále velkým problémem parkování, takže doufám, že na mě nespadne těch ‚tisíc pět set mailů‘, které mi budou říkat, že lidé neměli zase kde zaparkovat,“ uvedla hlavní organizátorka trhů Jolana S. Izbická.

V Berouně se akce de facto pořádala tento rok potřetí. První dva termíny, v květnu a červnu, patřily řemeslným trhům, které se přidaly k původním hrnčířským trhům, jejichž 26. ročník zrovna proběhl. Protože se tento řád v uplynulých dvou letech dobře osvědčil, měl by takto pokračovat i v těch následujících. „Děkuji moc městu Beroun, že se to takto hezky podařilo, a že podpořili i tento třetí termín. Vše zafungovalo skvěle,“ dodala Izbická.

V příštím roce budou tedy jarní měsíce znovu patřit trhům řemeslným, které mají tak větší možnost představit více druhů keramiky, řemesel a řemeslného umění. „A září ponecháme tak, jak bylo vidět tento víkend. Bude tedy opět k vidění pouze výběrová keramika,“ doplnila pořadatelka s tím, že k příležitosti Dnů evropského dědictví bude vždy dvacet míst speciálně vyhrazeno pro hosty z Evropské unie.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Součástí trhů byla také soutěž zahradní keramiky a ocenění Zlatá brána za mimořádnou uměleckou a tvůrčí úroveň díla a za celkové pojetí výstavního stánku. V první soutěži zabodovali manželé Renata a Jaroslav Crlovi ze Slovácka. Druhý se umístil Francouz Jean François Thieron, který dlouhodobě žije a tvoří v Dánsku. Na třetí místo dosáhl Aleše Jančák, majitel Hrnčírny pod Zbrojovkou ze vsetínského Pržna. V ocenění Zlatá brána se první umístila Agnieszka Borowska z Polska, dále pak Andrej Frič a na třetí místo dosáhl Jura Lang.