PORTA je hudební festival se čtyřicetiletou tradicí, jehož letošní České finále probíhá v rámci Řevnického kulturního léta www.kulturnileto.cz.

PORTA v Řevnicích byla zahájena v pátek 27.června v 17:00 v Lesním divadle svěcením nového totemu.

PORTA proběhne pod patronátem hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla. Záštitu nad festivalem převzal ministr školství Ondřej Liška.

PORTA má na letošním programu koncert celé řady hvězd folkového a country nebe. Jakými jsou například VĚRA MARTINOVÁ, WABI DANĚK, KAPITÁN KID, HONZA NEDVĚD, ŽALMAN & SPOL., PETR KOCMAN A PK BAND, ROBERT KŘESŤAN A DRUHÁ TRÁVA, PACIFIK nebo PETR BENDE BAND a celá řada dalších.

PORTA prostřednictvím brigád a sponzorů iniciovala obnovení Lesního divadla v Řevnicích, v místech hlavní festivalové scény.

PORTA prolne celé Řevnice. Hudební vystoupení budou nejen v Lesním divadle, ale také na zámečku a na šesti místech (cukrárna, řevnické náměstí
apod.).


Na PORTĚ proběhne celá řada sdružených akcí:

PORTA PODPORUJÍCÍ TALENTY v oblastních kolech PORTY se bojovalo na 12-ti místech v České republiky. Soutěžit se začalo již na jaře a z 240-ti přihlášených skupin a interpretů, postoupilo do Řevnic 29 soutěžících. Předsedou poroty bude František Nedvěd a soutěžit se bude v Lesním divadle. Ale kapely představí svou tvorbu i na minirecitálech na Zámečku. Do Mezinárodního finále, které se koná ve dnech 17.-19. července v Ústí nad Labem, postoupí kapely jak z ČR, ze Slovenska a Polska. Vítěz PORTY získá kytarru Furch, hodinový medailon na Country radiu a možsnost vystoupit na dalších folk a country festivalech.

PORTA EKOLOGICKÁ
 během festivalu se budou sázet stromy pod heslem „Zasaď strom, ať máš kyslík na zpívání“ – stromořadí vedoucí k Lesnímu divadlu vysadí vystupující interpreté a hosté Porty. Ve spolupráci s Lesy ČR bude založen také Porta les, který osadí účastníci Porty.

PORTA UMĚLECKÁ
 V řevnickém Modrém domě proběhla za přítomnosti řevnického starosty a hostů z řad nejen vystupujících hudebníků, vernisáž výstavy pod názvem „PORTA 41“.(http://www.porta-festival.cz/fotoalbum/594.html ). 30.června z Řevnic poputuje do Ústí nad Labem.

PORTA NA CD
 koncerty a vystoupení bude již tradičně natáčet Český rozhlas Praha. Záznam live nahrávek dvaceti písniček, kde se budou střídat soutěžící i hvězdy festivalu, vyjde pod názvem Porta Řevnice 2008.
 v Řevnicích bude pokřtěno druhé CD Porta - Trefa 2 ze série.

NA PORTU VLAKEM
 ze Smíchovského nádraží bude možné odjet vlakem. Už z Prahy tak bude možné jet za doprovodu tramských písní.

PORTÝR
 všechny tři soutěžní dny budou vycházet festivalové noviny. Letos začal fungovat také internetový ePortýr i s audio a video s ukázkami z pořadu Porta na Country radiu apod.

HISTORIE PORTY
 http://cs.wikipedia.org/wiki/Porta

Více o festivalu naleznete na:

http://www.porta-festival.cz/

Mediální partnerem akce je Berounský deník