Doslova šílenost – tak lze charakterizovat anketu, kdy jsme vaším prostřednictvím hledali nejoblíbenější muzikanty Berounska.

Na našem webu www.berounsky.denik.cz a v Berounském deníku jsme otiskovali anketní seznamy a vy, čtenáři, jste hlasovali pro své oblíbence.

Anketa se setkala s nezvyklým zájmem. Hlasovaly tisíce fanoušků. Nakonec si „zlato“ odnesli zpěvák Arnošt Frauenberg, zpěvačka Šárka Pexová a skupina Ranydej.

Čas letí a 1. října startuje další ročník ankety, kterou jsme po loňském tzv. zkušebním ročníku, nazvali jednoduše – Berounský Otík.

Anketa Berounský Otík 2010 startuje v tuto chvíli a je na vás, čtenářích, abyste nominovali své oblíbence.

Hledáme nejoblíbenější interprety v kategoriích Zpěvák, Zpěvačka, Skupina, Talent do 18 let, dýdžej a Počin roku.

Až do 25. října budeme čekat na Vaše tipy. Posílejte je na e­mailovou adresu: petra.liskova@denik.cz, případně telefonicky na číslo 311 624 872.

Zasílejte název kapely, jméno a telefonický kontakt na vedoucího skupiny. Podmínkou zařazení skupiny do ankety je bydliště minimálně dvou členů skupiny na Berounsku.

Do kategorií Zpěvák, Zpěvačka a Talent budou zařazeni ti interpreti, kteří mají bydliště v regionu. Nemusí však působit ve skupině, která má minimálně dva „okresní“ členy.

Do jednotlivých kategorií budeme zařazovat interprety všech hudebních žánrů bez rozdílu.

My vaše tipy zařadíme do jednotlivých kategorií a od 1. listopadu začneme tisknout v Berounském deníku kupon. Stejně tak odstartuje hlasování na našem webu www.berounsky.denik.cz. Hlasování bude ukončeno 19. listopadu.

Pravidla hlasování zveřejníme u každého hlasovacího kuponu.

Vážení čtenáři, přemýšlejte o tom, na koho bychom v anketě neměli zapomenout. Čekáme na vaše tipy.

To byl zase den. Ten včerejší.

Ladil jsem detaily startu hudební ankety Otík. Ankety, která se v deseti okresech středních Čech rozjíždí dnes podruhé, na Mladoboleslavsku dokonce počtvrté. Ale poprvé letos se v devíti okresech, mimo zmíněné Boleslavi, bude jmenovat právě Otík.

A já se včera bavil se spoustou kolegů. Při tom ladění. A každý se ptal na jediné: Proč Otík?

Je to zkratka? Je to nějaká příhoda? Nebo snad starodávný hudební nástroj?

A já všem vysvětloval tenhle příběh. Teď ho píšu i vám. Jmenuje se: Zrod jednoho Otíka.

Před čtyřmi lety jsem seděl se svým kamarádem Honzou Šťastným v jedné mladoboleslavské hospodě. Pili jsme páté pivo a u něho jsme se domluvili, že uspořádáme na Mladoboleslavsku hudební anketu. Vždyť všude kolem nás jsou mraky muzikantů a mraky jejich fanoušků. Všichni si to zaslouží. A nás muzika baví.

Pak jsme se sešli u piva ještě několikrát, vždy tak po měsíci, a když začalo listí padat, zase u pátého piva, jsme se domluvili na pravidlech. Chyběla maličkost: název ankety.

Slavík a Skřivánek tu jsou. Představa, jak si rocker jde pro cenu nazvanou Píšťalka, Akord, Nota nebo snad Kosáček či Vrabčák mně připadala šílená. Hodně šílená.

Pořád jsem opakoval, že to musí být něco, co jinde nemají. Něco jiného. Ale co?!

Jak jsem si tak čmáral v poznámkách, udělal jsem tam kolečko a do něho jsem plácnul obličejík – dvě očíčka a nosánek. Oto, říkám Honzovi. Anketa se bude jmenovat Oto. Kámoš na mne zakoulel očima, ťukl si na čelo a udělal takovou grimasu, jako právě vy teď.

A už jsme se více o Otovi nebavili. Honza se na tohle téma nechtěl už bavit.

Za týden jsme se sešli zase. Už ve dveřích restaurace na mne halekal: „Oto se to nemůže jmenovat. Nějaká anketa se takhle jmenuje v Německu,“ naznačil, že mu Oto k srdci tak nějak přirostl. Jenže já okamžitě a bez přemýšlení vyhrkl: „Když ne Oto, tak Otík. Snad to Němcům nebude vadit,“ ještě jsem dodal.

Nějaký čas – dvě rundy – jsme si na Otíka zvykali. Když přišel mezi nás kámoš zpěvák, chvíli nechápal, ale po chvíli jsme si všichni Otíka zamilovali. Naše miminko.

Tak se narodil Otík.

A já tvrdím, že kdo z hudebníků nemá Otíka, jako by nebyl.

I když, zase až tak přísné to snad nebude…

jiri.macek@denik.cz