BEROUNSKO

XXIV. poberounský folklorní festival Staročeské máje

Kdy: sobota 25. května 12.30 - 22.00
Kde: Zadní Třebaň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Největší středočeská přehlídka folkloru se koná v květnu na deseti místech poberounského a podbrdského kraje. V sobotu 25. května se Máje uskuteční na návsi v Zadní Třebani. Kromě původu v krojích na vás čeká spousta hudby a tance, kompletní program najdete na www.zadnitreban.cz.

| Video: Youtube

Felbiánkova oslava

Kdy: sobota 25. května 11 - 22.00
Kde: Felbabka
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Můžete se těšit na hudební vystoupení Yellow Sisters, Moly-dury ft. Sborůvky, Professional Deformation, Vimazu soundsystem a Felbiánkových muzikantů. Dále budou na místě tvořivé dílny, bazárek, výborná káva, pohoštění, sportovní koutek, ptačí osvěta, malování na obličej a další zajímavosti.

Oslavy 200 let od narození J. L. Zvonaře

Kdy: sobota 25. května 9 - 22.00
Kde: Kublov
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Dopolední program oslav bude probíhat v kostele Sv. Jana Křtitele na Velízu a u skladatelova hrobu, kde bude uctěna jeho památka. Odpoledne se oslavy přesunou do centra obce, kde se můžete těšit na různá koncertní a folklórní vystoupení, loutkové divadlo pro děti a odhalení busty J. L. Zvonaře. Příjemnou atmosféru dotvoří staročeský jarmark s bohatým občerstvením a ukázkami lidových řemesel s dílničkami nejen pro děti.

Z otevření naučné stezky J. L. Zvonaře. | Video: Pavel Paluska

Sousedská pohoda na Koněpruské vápenici

Kdy: sobota 25. května od 14.00
Kde: Koněprusy
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V sobotu 25.května od 14 hodin areál historické vápenice nad obcí Koněprusy opět po roce ožije událostí s názvem Sousedská pohoda na Koněpruské vápenici. Těšit se můžete na písničky oblíbené tetínské country kapely Pohodáři, na místě bude k dostání občerstvení.

Zpívání v Talichově údolí

Kdy: sobota 25. května 13.30 - 18.00
Kde: Různá místa v Berouně (Bližší informace ZDE)
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Máte rádi pohyb na čerstvém vzduchu, hudbu a chcete si ji vychutnat na běžně nepřístupných místech? Pak je doprovodná akce MHF Talichův Beroun, kterou pořádá Talichovo Berounsko, z.ú. ve spolupráci s Městem Beroun určena přesně pro Vás. Bližší informace najdete na www.talichuvberoun.com.

Květinové slavnosti

Kdy: sobota 25. května 10 - 16.00
Kde: nádvoří Starého zámku v Hořovicích
Za kolik: zdarma (dobrovolné vstupné jako příspěvek organizátorům na akce pořádané v areálu Starého zámku)
Proč přijít: Stánkový prodej výrobků s květinovým motivem, kurz vázání kytic a aranžování květin, soutěže pro děti. V průběhu akce zahrají skupina GUTTA z Plzně se staročeskou hudbou a hořovická folková slupiny Srubaři. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i pokračující úpravy zahrad v okolí zámku.

Přehlídka základních uměleckých škol na zámku v Litni

Kdy: neděle 26. května 12.30 - 20.00
Kde: zámek Liteň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Během odpoledne probíhají v areálu hudební, pěvecká a taneční i divadelní vystoupení na několika pódiích, především v zámeckém parku nebo v historické budově Čechovny. Pro návštěvníky jsou připraveny i výstavy výtvarných děl v nově zrekonstruované oranžerii nebo v sala terreně. Návštěvníci si užijí hudební odpoledne s občerstvením v krásném areálu zámku Liteň.

| Video: Youtube

Ševci, svrškaři, příštipkáři - výstava v žebráckém muzeu

Kdy: sobota 25. května, neděle 26. května 9 - 17.00
Kde: Muzeum Žebrák, Náměstí 89, Žebrák
Za kolik: vstupné 60 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 120 Kč
Proč přijít: Letošní sezonní výstava v Městském muzeu v Žebráku je věnována ševcovskému řemeslu, přibližuje místní početný cech i též pojednává o mistrech, tovaryších a ukazuje používané nástroje na ruční výrobu a opravu obuvi. Prezentovány jsou rovněž předměty z bohatých muzejních sbírek, které pocházejí z dílen žebráckých i berounských ševců první poloviny 20. století.

Ze zahájení výstavy Ševci v žebráckém muzeu:

Muzeum v Žebráku patří letos ševcům. Vystavuje ševcovské nářadí | Video: Hájíčková Jana

PŘÍBRAMSKO

Kování koní v Obecnici

Kdy: sobota 25. května od 10.00
Kde: Obecnice, Turistické informační centrum Vojenských lesů a statků
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Ukázky kovářské práce, výměna podkov, která díky přenosným výhním může probíhat kdekoli. Každý krok bude doplněn výkladem. Vyprávění, co kůň pro práci v lese musí umět a jak se něho správně pečuje. Pro nejmenší tvůrčí koutek, odnesou si otisk koňské podkovy pro štěstí.

RAKOVNICKO

Zázraky vína

Kdy: sobota 25. května 14 - 21.00
Kde: Nové Strašecí
Za kolik: 200 Kč (vstupné zahrnuje degustační skleničku, vinný list a pět žetonů)
Proč přijít: Devátý ročník festivalu Zázraky vína nabídne, kromě degustace vín, také bohatý kulturní program. Více informací na www.novostrasecko.cz.

Zázraky vína 2023:

Z osmého ročníku vinného festivalu Zázraky vína v Novém Strašecí. | Video: Ivana Rezková