BEROUNSKO

Beltain na zámku Nižbor

Kdy: sobota 27. dubna 12 - 20.00
Kde: Nižbor, K Zámku 261
Za kolik: dospělí 150 Kč, děti 80 Kč, rodinné vstupné 300 Kč
Proč přijít: Svátek Beltain je pojmenován podle keltského boha Belena, slaví se každoročně již po tisíce let v noci ze 30. dubna na 1. května. Přijďte oslavit tento svátek na nádvoří zámku. Čeká na vás vystoupení keltských bojovníků, dobová řemesla, spousta krásné muziky, tanců, včetně výuky, stánky s různou tématikou, dětské dílničky a samozřejmě i občerstvení.

Oslavy Beltainu na zámku Nižbor zpestří i vystoupení Happy to Meet:

| Video: Youtube

Návrat zvonu a Jiřské pouti do Suchomast

Kdy: sobota 27. dubna od 10.00
Kde: Suchomasty
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Obec Suchomasty srdečně zve na 1. znovuobnovenou Jiřskou pouť, uspořádanou u příležitosti návratu zvonu Prokop odlitého v roce 1517 pro zvonici na Borku, který se do obce vrací po 30 letech. Po celou dobu konání akce bude v areálu školy stánkový prodej a workshopy, na sportovišti u školy sportovní aktivity, v areálu sokolovny pouťové atrakce.

Zvon Prokop čekal na opravu 30 let v Žebráku:

500 let starý zvon se vrátí do zvoničky v Borku | Video: Hájíčková Jana

Slavnostní otevření naučné stezky Po stopách J. L. Zvonaře

Kdy: sobota 27. dubna 13 - 18.00
Kde: Kublov, park u Veského rybníka
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Na naučné stezce dlouhé 4 km se děti i dospělí zábavně-naučnou formou seznámí s historií obce Kublov a vrchu Velíz. Okružní stezka vám během 11 zastavení přiblíží život skladatele J. L. Zvonaře a místa, která jsou s ním spojena – rodný domek, školu, faru na Velízi a další. Dozvíte se také zajímavosti z historie obce a Velízu, uvidíte výhledy na obec a na panorama Brd. Součástí naučné stezky bude  šifrovací hra.

Žebrácký vandr

Kdy: sobota 27. dubna 8 - 17.00
Kde: start u pionýrského domku v Žebráku, Vápenice 56
Za kolik: dospělí 40 Kč, děti 20 Kč
Proč přijít: Můžete vyrazit na tři trasy o vzdálenost 5 km, 12 km a 20 km. Všechny trasy vedou okolo obou hradů Žebrák a Točník, které samozřejmě můžete během trasy i navštívit. Nejkratší trasa je určena především dětem. V průběhu této trasy budou pro děti připraveny zábavné úkoly, za jejichž splnění dostanou v cíli odměnu. Distance je vhodná i pro kočárky. Více na webu strelazebrak.cz.

Fotogalerie: Žebrácký vandr

Vítání ptačího zpěvu v Popovicích u Králova Dvora

Kdy: sobota 27. dubna 8.30 - 10.30
Kde: sraz u dětského hřiště v Králově Dvoře – Popovicích
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Při krátké vycházce budete moci nejen pozorovat ptáky v přírodě a vyslechnout si odborný výklad, ale také se zúčastnit ukázky jejich odchytu a kroužkování. Trasa povede podél Litavky k rybníku Měráku a zpět do Králova Dvora. Při pozorování ptáků se seznámíte také s historií a úlohou rybníků v krajině. Je vhodné si s sebou vzít dalekohled.

Předsezónní jízdy ve skanzenu Solvayovy lomy

Kdy: sobota 27. dubna, neděle 28. dubna 10 - 15.00
Kde: Skanzen Solvayovy lomy, Svatý Jan pod Skalou
Za kolik: vstupné 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 240 Kč
Proč přijít: V sobotu 27. dubna slavnostně zahájí ve skanzenu provoz další sezóny. Více souprav vlaků než obvykle, kouř parní lokomotivy a provoz dalších strojů. Bude otevřen stánek, zároveň bude v provozu motorový vlak (od 11 do 15 hodin, odjezdy vždy v celou hodinu, v případě velkého zájmu i v půl).

Jízda vláčkem ve skanzenu Solvayovy lomy:

Skanzen Salvayovy lomy hostil tradiční Den s technikou. | Video: Deník/Josef Rod

Ševci v žebráckém muzeu

Kdy: sobota 27. dubna, neděle 28. dubna 9 - 17.00
Kde: Muzeum Žebrák, Náměstí 89, Žebrák
Za kolik: vstupné 60 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 120 Kč
Proč přijít: Letošní sezonní výstava v Městském muzeu v Žebráku je věnována ševcovskému řemeslu, přibližuje místní početný cech i též pojednává o mistrech, tovaryších a ukazuje používané nástroje na ruční výrobu a opravu obuvi. Prezentovány jsou rovněž předměty z bohatých muzejních sbírek, které pocházejí z dílen žebráckých i berounských ševců první poloviny 20. století.

Ze zahájení výstavy Ševci v žebráckém muzeu:

Muzeum v Žebráku patří letos ševcům. Vystavuje ševcovské nářadí | Video: Hájíčková Jana

Tetínské farmářské trhy

Kdy: sobota 27. dubna 10 - 16.00
Kde: Tetín, Na Koledníku 59
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Čeká vás živá hudba, jízdy na ponících, dětský program, bohaté občerstvení, tombola a samozřejmě velký výběr regionálních produktů. Zdarma autobusová doprava Tetín – Beroun – Jarov – Koledník a zpět. Neváhejte, vezměte rodinu a přijďte podpořit místní farmáře a prodejce.

BENEŠOVSKO

Jaro Josefa Suka – zahajovací koncert

Kdy: pátek 26. dubna od 19.00
Kde: Benešov, KD Karlov
Za kolik: 399 Kč a 359 Kč
Proč přijít: Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Norbertem Baxou, sopranitkou Nikolou Uramovou a tenorem Richardem Samkem. Koncert je součástí oslav Roku české hudby, což je událost s dlouholetou tradicí, jejíž počátky sahají do roku 1924, kdy bylo poprvé slaveno sté výročí narození Bedřicha Smetany.

BOLESLAVSKO

Zeměfest

Kdy: sobota 27. dubna od 13.00
Kde: Mladá Boleslav, Ekocentrum Zahrada a okolí
Proč přijít: Již čtrnáct ročník Zeměfestu tradičně nabídne bohatý program pro malé i velké návštěvníky. Těšit se můžete na hudební produkci, budete mít možnost zúčastnit se několika stezek, rukodělných dílniček, ochutnávky, kulinářské show, ekodivadla pro děti. Nepřijdete ani o různé stánky s občerstvením a různými udržitelnými produkty. V Ekocentru se potkáte s našimi zvířaty a jejich chovateli, můžete si přijít vyměnit rostliny, nebo si vyrobit semínkové bomby. Můžete také přinést nepoužívané brýle, kterými potěšíte obyvatele rozvojových zemí.

KOLÍNSKO

Sraz Mustangů v Kolíně

Kdy: sobota 27. dubna
Kde: Kolín, Karlovo náměstí
Proč Přijít: V sobotu 27. dubna se bude na Kalově náměstí v Kolíně konat 4. ročník srazu vozů Mustang. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu krásných amerických strojů, spanilou jízdu, jižanský rock v podání Free*Ride i posezení u stylového jídla a pití a charitativní tombolu s dárky od partnerů akce na sbírku pro děti se svalovou dystrofií. Zpestřit akci přijedou i motocykly Harley Davidson. Akci moderuje Standa Rubáš.

KUTNOHORSKO

Koncert kapely XIII. století

Kdy: sobota 27. dubna od 20.30
Kde: Kutná Hora, Music club Česká 1
Za kolik: 400 Kč
Proč přijít: Máte jedinečnou možnost poslechnout si kytarový gotický rock kapely XIII. století, která působí na české hudební scéně od roku 1990.

RAKOVNICKO

Monkey Business v Rakovníku

Kdy: sobota 27. dubna od 20.00
Kde: Rakovník, Kulturní centrum
Za kolik: 600 Kč
Proč přijít: Monkey Business vyrážejí na šňůru s vděkuplným názvem "…ale stejně je to nádhera…" Tour 2024, s cílem přispět i svojí troškou do českého kulturního mlýna.