Na vernisáž si našlo cestu přes 100 zájemců o výtvarné umění. Grafika a malíře Tomáše Šmejkala a fotografického experimentátora Daniela Kreissla lze řadit do kategorie pábitelů a odkaz na Bohumila Hrabala lze číst mezi řádky i v prostoru mezi jednotlivými vystavenými díly.
Zajímavé jsou totiž také osobnosti samotných umělců. Pestrý umělecký životopis má za sebou Tomáš Šmejkal - jeho „krevní skupinou“ je Rembrandt a netají se tím, že na zakázku vytvořil desítky kopií figur z jeho slavných pláten. V druhé polovině 80. let kreslířsky dokumentoval případy z patologického oddělení nemocnice na pražském Karlově náměstí a výsledky jeho práce pak sloužily v učebnicích pro studující mediky nebo jako dokumentace kriminalistických spisů.
„Na škole mě moc nebavil dokument, táhne mě to více k inscenovaným výtvarným realizacím než ke klasické fotografii. Sám jsem vyvinul metodu takzvaného parciálního svícení, která spočívá v tom, že exponuji potmě dlouhým časem a osvětluji pouze vybrané objekty nebo části objektů baterkou. Tuto metodu aplikuji i na krajinu, snažím se dosahovat těch neopakovatelných momentů, které snad člověk ani nevidí, anebo vidět nemůže, protože jsou pro něj skryty v čase, ale přesto se staly. Prostě rad experimentuju se světlem a časem. Hledám to, co není vidět," říká o své tvorbě Daniel Kreissl.
Výstava přiblíží berounské výtvarníkyV galerii Pěší zóna v Palackého ulici v Berouně skončily přípravy na novou výstavu. Ta tam začne v úterý 22. ledna ve 13 hodin. Jedná se již o třetí výstavu v pořadí v této galerii. Ta letošní bude věnována berounským výtvarníkům a prezentaci jejich děl s tématikou Berouna napříč staletími. Výstava pod širým nebem navazuje na nástěnný kalendář, který na letošek vydalo město, a jejím cílem je přenést výtvarné umění z výstavních síní do veřejného prostoru a zpřístupnit ho veřejnosti.