Toto sdružení fotografů z Berounska vzniklo v roce 2001 kolem Jiřího Semráda a Jana Šroubka, k nimž se posléze přidali Vít Vojtíšek a Vladimír Kasl.

Mezi Fotoriky je i taková legenda jako František Dostál, současný český reportážní a dokumentární fotograf žijící v Praze. Jeho nejslavnějším souborem jsou Letní lidé, který vytvořil v letech 1968 – 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Námětem jeho tvorby v posledních třiceti letech jsou především lidé pražských ulic.

Na vernisáži výstavy se po úvodním slově ředitele hořovického Městského kulturního centra Přemysla Landy ujal slova mluvčí Fotoriků reportážní fotograf Vladimír Kasl, který sdružení představil a seznámil přítomné s tím, že některé výstavní kousky jsou i k zakoupení.

Starosta Hořovic Jiří Peřina dodal, že je čest pro město přivítat takové skvělé fotografy ze sousedního Berouna. Poté převzal z rukou fotografa Františka Dostála publikaci jeho fotografií z pražských Vršovic. Srdce starosty jen zaplesalo, jelikož ve Vršovicích žil a našel si tam i svoji ženu.

Na vernisáži hrál a zpíval berounský harmonikář Vladimír František Mužík. Zahájení výstavy provázela příjemná atmosféra, fotografové mezi sebou živě diskutovali a také často vzpomínali, kdy fotografie pořídili.

Výstava na Starém hořovickém zámku je k vidění do neděle 26. dubna.