Skupina Krampus Vodňany vznikla před sedmi lety a čítá kolem třicítky aktivních členů. „Když jsem byl na dovolené v rakouských Alpách, masky mě velmi zaujaly, když jsem měl možnost tamní krampus show vidět. Je to skvělý koníček, do skupiny jsem se připojil před čtyřmi a přidala se i moje dcera,“ říká člen spolku Milan Sladký.

Masky krampusáků, čarodějnic, vlkodlaků a dalších hororových postav v Hýskově doprovodil vůz šlehající plameny, který táhly zotročené živé duše mnichů. Jednotlivé masky přitom nejsou vůbec lehké a levné také ne. „Každá může mít kolem dvou až tří kilo – záleží na velikosti rohů. Kožich může mít tak patnáct kilo. Všechny masky, jejichž cena se pohybuje od třiceti do čtyřiceti tiscích korun, jsou ručně vyráběny řezbáři, již jsou také součástí naší skupiny,“ dodal Milan Sladký.

V loňském roce byla kvůli pandemii většina čertovských akcí výrazně omezena, a tak nebylo moc příležitostí, kde mohli členové Krampus Vodňany své masky ukazovat a děsit přihlížející. Letos tedy byli velmi rádi, že mohli opět v doprovodu světlic, petard a ohňů opět do ulic měst a obcí vyrazit.

Podle encyklopedie Britannica krampusové se ve střední Evropě objevovali jako populární legenda, která vyprávěla o bytosti, jež je napůl člověk a napůl kozel. Jde o démona, který přicházel potrestat neposlušné děti. Obvykle doprovází svatého Mikuláše v podvečer 5. prosince. Původně mělo ale jít o zvyk, který byl částí pohanského rituálu, jenž oslavoval zimní slunovrat. Podle legendy má tak krampus v norské mytologii představovat syna bohyně Hel, která vládne říši mrtvých. S nástupem křesťanství se ale krampus stal více spojovaný s Vánoci, a to i přesto, že se jej církev snažila vymýtit.