"Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky," vysvětlila ředitelka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Irena Benková.


Oslavy Samhainu se v Nižboru konají v sobotu 28. října ve 12 hodin. Při té příležitosti si návštěvníci zámku připomenou vyspělou keltskou kulturu a keltská řemesla. Pro děti bude k dispozici opět archeologická dílna a různé zajímavé soutěže. Kelti z Vousova kmene se postarají o divoké a zároveň i uklidňující hudební vystoupení, tanec a samozřejmě i něco dobrého k jídlu.

„O hudební show se postarají kapely Dick O´Brass, Rí Ra, Alison a Cocha Rollta. V závěru večera pak společně s Kelty prožijeme rituál, na který jen tak nezapomenete,“ poznamenala Irena Benková. Akce se koná v rámci oslav Dne Středočeského kraje. Na celý program je vstupné pro dospělé 100 korun, pro dítě 50 a pro celou rodinu pouze 200 korun.


Informační centrum keltské kultury bylo Ústavem archeologické památkové péče zprovozněno v roce 2004 v prostorách zámku Nižbor jako součást velkého grantu Keltská Evropa. Zámek se tak stal trvalou připomínkou keltské minulosti Čech a svou polohou naproti slavnému oppidu Stradonice zprostředkovává svým návštěvníkům nejen poznání.