Akce Česko zpívá koledy, kterou pořádají regionální Deníky, se stala tradicí a na některých místech berounského regionu se do ní zapojují obce, organizace a různá sdružení už od počátku. Letos tedy již poosmé.

Při loňském sedmém ročníku si vánoční koledy společně s Deníkem zazpívali lidé na více než osmi stovkách míst po celém Česku a také v zahraničí. Letos se počítá s tím, že loňský počet bude překonán. Zájemci se totiž ve velké míře přihlašují na ceskozpivakoledy.cz často na poslední chvíli. A do startu zbývá ještě několik dnů.

Koledy zazní na náměstích, na návsích, v kostelích, ve školách a na mnoha dalších různých místech. Zpěv vánočních koled spojí nejen Česko, zpívat se bude i v zahraničí. Přihlásili se lidé z německého Mnichova, italského Říma i řeckých Athén.

„Je škoda, že se v Berouně tahle akce letos nekoná. Alespoň jsme se o ní nikde nedoslechly. Byly jsme na ni s kamarádkou asi třikrát. Je to příjemné, když víte, že si vánoční koledy společně s vámi zazpívají v jeden čas a v jednu hodinu tisíce jiných lidí. Loni jsem při tom cítila velké rozechvění a dojetí. Letos si koledy zazpíváme s Aničkou doma a přesně ve středu v šest večer,“ poznamenala Terezie Kohoutová z Berouna.

A kde si letos můžete v berounském regionu vánoční koledy v rámci akce Česko zpívá koledy zazpívat? Tradičně v areálu zámku Lochovice, kde se zpívá u vánočního stromu na dvoře statku naproti zámku. Zde se každoročně sejde skupinka lidí, kteří si při dobrém svařeném víně či grogu zazpívají pod vysokým nazdobeným smrkem koledy, přátelsky popovídají a pak se rozejdou do svých domovů.

Letos se také zpívá v Domově seniorů Na výsluní v Hořovicích, v Domečku Hořovice a už po sedmé u stromečku na návsi v Podbrdech. Zde se lidé pravidelně schází u obecního úřadu, aby si při dobrém vánočním občerstvení připomněli smysl vánočních svátků zpěvem koled. Setkání u vánočního stromu na obecní návsi v rámci akce Česko zpívá koledy pořádají v Podbrdech místní dobrovolní hasiči.

„Akci Česko zpívá koledy nemáme spojenou s vánočním jarmarkem. Ten jsme měli při rozsvěcení vánočního stromu. Při této akci se vždy jen sejdeme, zazpíváme si pár vánočních koled, popřejeme si a pak se ještě chvilku zdržíme, protože se zde potkáme s lidmi, které často nevídáme. Popíjíme svařáček a povídáme si,“ uvedla starostka podbrdských dobrovolných hasičů Naděžda Eliášková.

Pokud si budete chtít zazpívat se svými přáteli, známými nebo budete u vás chtít tuto akci uspořádat, přihlaste ZDE.

A které koledy se budou letos zpívat? Kromě už zmíněné Nesem vám noviny to budou ještě Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal, Pásli ovce Valaši a na závěr vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí. Texty všech těchto koled najdete v příloze, která vyjde v Deníku v den zpívání tedy ve středu 12. prosince.

Tak nezapomeňte v 18 hodin přijít na některé z uvedených míst a užít si atmosféru této jedinečné předvánoční akce. Více se o projektu Deníku dočtete ZDE.

close Česko zpívá koledy. info Zdroj: DENÍK zoom_in