Festival bude zahájen v úterý slavnostním koncertem v Zrcadlovém sálu. Na vystoupení ve stejných prostorách druhý den naváže Benefiční festivalový večer. Vstupné bude věnováno na záchranu varhan.

„První večer zazní hudba 18. a 19. století a vystoupí zde výborná virginalistka Michaela Káčerková, jeden z nejlepších českých violistů Karel Untermüller a třešinkou na pomyslném festivalovém dortu bude mladá arménská sopranistka Varine Mkrtchyan. Druhý koncert, který je konán v benefičním duchu, se ponese na vlnách autorské poezie Zdeňky Žádníkové a tónů klavíru a houslí v podání dvorní pianistky Jaroslava Svěceného Lucie Tóth. Vstupné je věnováno ve prospěch Sdružení pro podporu obnovy varhan v kostele Nejsvětější Trojice na Dobříši,“ upřesnila ředitelka festivalu a herečka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková.

Na své si by si tak podle jejích slov měli přijít milovníci hudby všech generací. „Skutečným a nevšedním lákadlem určitě bude páteční koncertní a divadelní představení Na Vivaldiho!, které se uskuteční ve Francouzském parku. V něm si hudebníci a herečka mění role skrze nádhernou hudbu, hranou v originále na dobových houslích, a střídají scény z Vivaldiho života, které nepostrádají jemný humor a emoce,“ pokračovala Žádníková.

Smích a baroko

Ta je zároveň i autorkou scénáře. Ve hře má roli společně s houslistou Jaroslavem Svěceným. Nebude chybět ani komorní orchestr Virtuosi Pragenses. „Nesmírně se těším na slovní humor členů orchestru. Pánové zrají jako víno. Smích a barokní hudba k sobě patří, jakkoli překvapivé se to může zdát,“ řekla.

Sobota bude patřit dětem a výstavě italských, francouzských, německých a českých houslí ze 17. až 20. století. „Výstavu připravil houslista Jaroslav Svěcený, který je zároveň uznávaným soudním znalcem v oboru smyčcových hudební nástrojů s mezinárodní působností. Dovolím si říct, že jde o velmi unikátní a vůbec první výstavu svého typu. Ta předchází večernímu koncertu jazzového a swingového zpěváka Jana Smigmátora. Vystoupení je ale bohužel už vyprodané,“ podotkla Žádníková. „Navíc mohou zájemci přinést vlastní housle či jiné smyčcové nástroje a dozvědět se tak více o jejich původu a stavu,“ doplnila ředitelka festivalu.

Dopoledne bude zasvěceno i dětem, které se mohou od 11 hodin těšit na pohádku Český Honza v podání divadelního souboru z pražského Divadla v Dlouhé.