Nezapomenutelnou dovolenou si kastelán hradů Točník a Žebrák Petr Zemánek spojuje například s cestou do Chile. Se zážitky z této dovolené se s námi podělil na stránkách Berounského deníku už na začátku července. Dnes jsme téměř na konci letních prázdnin a Petr Zemánek nás zavede na Shetlandské ostrovy.

Od Luďka si půjčujeme renaultku a s rodinou Hančiny sestřenice vyrážíme s dětmi na cestu přes Skotsko, Orknejské ostrovy na Shetlandy. Čtyři dospělí a pět dětí.

Už v Belgii nám upadne výfuk, a tak ho vydrátujeme. Ještě, že s námi jede Jenda, ten se na francouzském vrakovišti vyzná a kus roury jako nástavec najde. Přeplavíme se do Anglie a kousek nad Dowerem u jedné farmy výfuk natlučeme a pokračujeme dál přes Anglii do Skotska. Nádhera a tradice. Stará hospoda pochází ze 13. století, její majitel, dvoumetrový bankéř, se musí při každém vstupu do domu hluboce sehnout. Nenapadlo by ho však starý dům bourat. Je to přece starobylá hospoda po předcích. Usedlost, před kterou stojí mohutný suchý strom. „Proč ho nepokácíte?" „Proč bych ho kácel. Koukali se na něj moji předkové." Jo, Anglie nejsou Čechy.

Míjíme římský Hadriánův val a západním skotským pobřežím dorazíme na poloostrov Skye, který je svými horami trenažérem britských lezců. Tady nocujeme u příbuzných, kteří nám přenechávají svůj domek a provedou nás hobitím údolím. Před odjezdem dostává naše dcerka Žofie na památku myš, kterou pojmenuje po hostitelce Debbie. Ta myš ji provází po celý život.

Naše cesta pokračuje přes mokré Skotsko na sever. Po noci na útesech přeplouváme na Orkneje, kde obdivujeme henče, brochy, zámky a červenou katedrálu v Kirkwallu. Z Kirkwallu, kde každoročně hrají všichni muži míčovou hru jako vystřiženou z Foglarových Rychlých šípů, se přeplavujeme na Shetlandské ostrovy, kde nejsou stromy a kde žije můj bratr Lubor. Čeká nás v hlavním městě Lerwicku, kterým nás provází.

Pak se trajektem dostáváme na ostrov Bressay, kde se ubytujeme u Leslie a Jonathana. Čekají nás tam dvě Hančiny sestřenice s dětmi. Další den jedeme motorovým člunem s Jonathanem, který je správcem velké ptačí rezervace na ostrově Noss. Zapluje s námi do velké jeskyně, kde podvodní kamerou dlouho sledujeme život pod námi. Odpoledne jezdím na kole po Bressey, hledám menhiry a staré stavby. Večer nás čeká prima večírek, po němž spíme na zahradě a koupeme se ve studeném moři.

Další den přeplouváme na ostrov Noss, při výletě kolem něj, potkáváme tuleně a tisíce ptáků na útesech. Už jen těch tisíců hlasů. Po cestě zpátky navštívíme Douglasovu farmu s poníky. Žofka je v sedmém nebi a kluci taky, protože najdou trampolínu. Vždy, když se pořádně na ni odrazí, obhlídnou celý ostrov. Večer je táborák u moře na skalách ze dřeva, co vyplivlo moře. Jako zázrakem po celou dobu naší návštěvy na Shetlandech svítí slunce, a tak poslední výlet směřuje k symbolu Shetlanďanů-papuchálům, to jsou krásní útesoví nemotorní ptáci, kteří připomínají papoušky. Obhlížíme útesy, zátoky, koupu se v ledovém Atlantiku a dobudeme poloostrov, který se přílivem mění v ostrov. No, stihli jsme to tak tak…

Když odjíždíme, doprovází náš trajekt Jonathanův člun, na jehož střeše stojí a mává nám jeho syn Andy, který bude žít v Čechách. Najednou je mi smutno, neboť se mi nechce tuto krásnou zelenou zemi bez stromů opustit.

Cestou zpět renaultka doslouží úplně…