VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

dnes 11:02

Kde se žije dobrodružstvím vědy?

Střední Čechy – Pětadvacet míst ve středních Čechách, kde se dělá špičková věda, rozhodně stojí za pozornost. Ať už se jedná o vysokoškolská pracoviště či výzkumná centra, mezi nimiž nechybějí ani ústavy Akademie věd ČR. Věnují se rozmanitým oborům – převážně technickým (a to zdaleka nikoli pouze v návaznosti na automobilový průmysl), zemědělským či přírodovědným; zaměřují se ale také třeba na oblasti duševního zdraví, zabezpečení před chemickými nebo biologickými hrozbami, biomedicíny – a dokonce i na materiálový průzkum výtvarných děl.

dnes 10:26

Zásahy na vodě hasičům usnadní nový kontejner

Střední Čechy – Záchranný lodní kontejner. To je nový pomocník, kterého se v příštím roce dočkají kolínští hasiči. Budoucí podoba kontejneru pro vybavení určené k zásahům na vodní hladině je zatím zřejmá pouze z obrázků, podle nichž se kontejner nyní vyrábí. Jeho pořízení umožnily peníze, jež hasiči získali z grantového programu automobilky TPCA.

dnes 09:00

Na rozvoj kraje by mohlo jít téměř půl miliardy korun

Střední Čechy – Podpořit dobrovolné hasiče, kulturu, ale třeba i vodohospodářství a opatření k zadržování vody v krajině; do takových oblastí by mohlo jít až půl miliardy korun, pokud krajští zastupitelé schválí návrh rozpočtu v této podobě. V rámci dotačního řízení pro příští rok vedení Středočeského kraje chce poskytnout celkem 484 milionů korun.

dnes 08:01

Vlaky změní jízdní řád. Bude většina lidí chválit?

Střední Čechy - Přibudou vlaky, zkrátí se intervaly mezi spoji - a také se zlepší návaznost. Tak nadějně se chystané změny na železnici jevily v létě, kdy Správa železniční dopravní cesty předložila k diskusi návrhy změn jízdních řádů. Nyní, kdy již zveřejnila konečnou podobu, podle níž začnou vlaky jezdit od 9. prosince, se řada středočeských cestujících může cítit spokojeně: zdá se, že se sliby naplňují.

včera 19:52

Kdo na studium nemá, ať se do něj nepouští, žádají kraje

Střední Čechy – Řešte situaci na středních školách. Bezodkladně. S touto výzvou se na ministerstvo školství obracejí všechny kraje – a do jednotného šiku se staví i středočeské hejtmanství.

včera 16:46

Na památky láká tradice i nová hra

Střední Čechy – Karlštejn má výhodu, že je všeobecně známý. Tak se v úterý kastelán Jaromír Kubů ohlédl za příznivou sezonou na hradě, který do konce října přivítal 213 tisíc návštěvníků.

včera 11:31

Kraj vylepší napojení na dálnici, která ještě nestojí

Střední Čechy - Kraj hledá firmu, která se na půl roku vrhne do práce na rekonstrukci silnice u Jesenice. V příštím roce se chystají rozsáhlé opravy 4,3 kilometru dlouhého úseku frekventované silnice II. třídy číslo 101, navazujícího na obchvat Jesenice.

včera 11:17

Své finty na boj se zločinem představí Středočeši Evropě

Střední Čechy - Uznání v celostátním měřítku získal projekt prevence kriminality středočeské policie a krajského úřadu, spolupracujících i s řadou dalších partnerů, nazvaný Bezpečný Středočeský kraj. „Bude reprezentovat Česku republiku na evropském finále ve Vídni,“ připomněla v pondělí Lucie Kostečková z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

včera 09:24

Smogové zákazy Praha 'odpískala'

Střední Čechy - Obávat se možnosti drastického omezování pohybu v případě, že nastane smogová situace na úrovni takzvaného stavu regulace (za posledních 12 let se to stalo čtyřikrát), by prozatím neměli Středočeši mířící do Prahy. Po více než roce a půl prací na přípravách regulačního plánu hlavní město projekt spojovaný se jménem radní Jany Plamínkové (STAN) odpískalo.

včera 08:00

Střední Čechy ovládly soutěž architektů

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Architekti, jejichž nová díla jsou k vidění ve středních Čechách, v pondělí v pražském Foru Karlín doslova opanovali galavečer spojený s předáváním ocenění v rámci třetího ročníku soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu. Ze středočeských „želízek v ohni“ uspěla naprostá většina.

19.11.2018

Univerzita nabízí Středočechům Chytrou krajinu

Střední Čechy – Pomoci s hledáním odpovědí na řadu otázek týkajících se například ochrany životního prostředí, zemědělství, vodního hospodářství i lesnictví a dřevařství, stejně jako třeba dopravy nebo architektury mohou Středočeskému kraji odborníci z České zemědělské univerzity (ČZU). V roli konzultantů a poradců se také budou podílet na vytváření krajských koncepcí řešících rozmanité oblasti – ať už jde o sféry působnosti, které si s činností univerzity spojíme bez dlouhého přemýšlení, nebo třeba o regionální rozvoj, metodiky územního plánování nebo vzdělávací aktivity.

19.11.2018

Stavbu dvou dálnic zrychlí čtyři podpisy

Střední Čechy – Usnadnit spolupráci a urychlit přípravy dostavby dálnic D3 na Benešovsku a Praze-západ a D4 na Příbramsku má pomoci memorandum, které se kraj chystá podepsat s Jihočeským krajem, Ředitelstvím silnic a dálnic a ministerstvem financí. V pondělí se pro vyslovili středočeští radní, konečné slovo pak budou mít o týden později zastupitelé.

19.11.2018

Středočeští záchranáři mají dvě novinky, které jim pomáhají v péči o pacienty

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Přenosný ultrazvuk nové generace, který se vejde do příruční brašny a je jen o málo větší, než mobilní telefon, je špičkové zařízení, jež dokáže bleskově odhalit problém a urychlit přednemocniční péči zdravotníkům v terénu a do pár minut stanovit příčinu bezvědomí nebo zástavu oběhu. K dispozici ho mají středočeští záchranáři nyní v devíti sanitkách.

19.11.2018

Příchod zimy na silnicích ani moc nebolel

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Příchod zimy se v noci na pondělí i ráno naplno ohlásil řidičům. Snažení a místy i zledovatělý povrch vozovky nicméně středočeské šoféry nijak dramaticky nezaskočily. Ani v ranní dopravní špičce počet dopravních nehod hlášených policii nijak dramaticky nevybočoval z obvyklého průměru.

19.11.2018

Staveniště na silnicích: hned s odchodem zimy

Střední Čechy - Těšit, ale i děsit se mohou středočeští řidiči. Spíše tedy v obráceném pořadí: nejdříve očistec, pak přijde úleva. Kraj chystá v masovém měřítku opravy komunikací. V příštích dvou letech by se mělo jednat o stovky silničních úseků a desítky mostů.

19.11.2018

Kraj má hospodařit s 27 miliardami korun

Střední Čechy - Na investice půjde o 1,2 miliardy korun více než letos. Je to pěkné číslo - nebo málo v době, kdy se ekonomice mimořádně daří? Debata o rozpočtu kraje na rok 2019 bude jedním z klíčových bodů programu zasedání, k němuž se středočeští zastupitelé sejdou v pondělí 26. listopadu.

18.11.2018

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

17.11.2018

Respiračních infekcí přibylo, o chřipku však nejde

Střední Čechy – Nemocnost vrostla, ale chřipka za to nemůže. Tak lze shrnout poznatky středočeských hygieniků vyplývající z vyhodnocení hlášení praktických lékařů a pediatrů k výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky mezi jejich pacienty ve 46. kalendářním týdnu.

17.11.2018

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

17.11.2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

15.11.2018

Ceny hejtmanky mají své první držitele

Střední Čechy – Plastiku v podobě koruny (nazývané Křišťálový květ) z dílny sklářského designéra Petra Larvy z Mníšku pod Brdy mají nově doma osobnosti, jejichž práce si váží vedení kraje a osobně ji oceňuje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). 

15.11.2018

Krajské muzeum nabízí k prodeji Masarykův šálek

Střední Čechy – Nachlup stejný šálek, jaký byl vyroben speciálně pro Tomáše Garrigua Masaryka (a z něhož první československý prezident také skutečně popíjel kávu jak při slavnostních příležitostech, tak při běžném stolování) teď může mít doma každý zájemce. Alespoň to platí pro prvních 145 z nich. Právě tolik porcelánových replik nechal vyrobit Středočeský kraj – a zájemcům je nabídne v pobočce jednoho ze svých muzeí. V Muzeu T.G.M. v Lánech.

15.11.2018

Alkohol na honech se neobjevil

Střední Čechy – Především na bažanty a zajíce vyrážejí od listopadu do konce roku myslivci při víkendových honech. Na hony se ale vydávají i policisté. Ti ovšem mají zacíleno přímo na lovce. Kontrolují doklady, pojištění, technický stav zbraní i bezpečnou manipulaci se zbraněmi a střelivem, připomněla za zbraňový odbor středočeské policie Barbora Schneeweissová. „Kontroly jsou zaměřeny i na to, zda lovci nepožili alkohol nebo jiné návykové látky,“ upozornila.

15.11.2018

Cestovní ruch ve středních Čechách slaví úspěchy. I díky blogerům

Střední Čechy - Od začátku letošního roku už navštívilo střední Čechy 922 535 turistů, možná tak bude překonán loňský rekord 1 029 353 turistů. Vedení Středočeského kraje vsadilo na moderní způsoby propagace. V říjnu přijali pozvání Středočeské centrály cestovního ruchu světově proslulí blogeři, kteří kraj pomohou propagovat mezi miliony svých fanoušků.

15.11.2018

Mladší auta s více kilometry. To jsou středočeské ojetiny

Střední Čechy - Pokud si ve středních Čechách koupíte ojeté auto, pravděpodobně by to mohla být škodovka šedivé barvy. Nejspíš model z řady Octavia. Právě těch je totiž k mání nejvíc.

15.11.2018

Zmizet mají tankodrom, nebezpečné skály i křižovatka smrti

Berounsko - Připraveny k získání dotací jsou nově tři velké projekty dopravních staveb na Benešovsku, Berounsku a Rakovnicku. Ukazuje to rozhodnutí středočeských radních, kteří odsouhlasili jejich zařazení do zásobníku projektů připravených pro financování z evropských a národních zdrojů. V případě schválení dotací by středočeské silnice druhách tříd měly vylepšit práce za více než 200 tisíc korun.

15.11.2018

Typická ojetina? Dvanáct let stará se 140 tisíci kilometry. Nejčastěji octavia

/PROKLIKEJTE SI BARVY AUT V OKRESECH/ Modely z produkce domácí automobilky Škoda obsadily hned čtyři pozice mezi deseti nejprodávanějšími ojetými vozy.

14.11.2018

Odborná kniha o žule má lákat i turisty

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Už vlastně jde o miniknihovničku - především se však jedná o slušný objem poznatků. Počet knižních publikací, jež se zrodily díky spolupráci Středočeského kraje v nakladatelství Dokořán, se rozrostl na čtyři. Nový přírůstek s názvem Žulové krajiny středních Čech doplnil tři předchozí počiny.

14.11.2018

Záchranáři mají po čtvrtroce opět nového šéfa

Střední Čechy - Nového šéfa má Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje. Jaromíra Bureše, který byl pověřen jejím řízením, vystřídal dosavadní náměstek pro léčebně preventivní péči Jiří Knor.

14.11.2018

Osm stovek dětí zasytí dva miliony korun

Střední Čechy – Obědvat zadarmo bude během druhého pololetí školního roku ve školních jídelnách bezmála osm set středočeských předškoláků i dětí školního věku.

14.11.2018

Z dotací na silnice kraj získal stamiliony

Střední Čechy – Stovky utracených milionů dostává kraj zpět. Souvisí to s čerpáním dotací, kdy náklady na jednotlivé své projekty (především se jedná o dopravní stavby) musí nejprve uhradit sám – a proplaceny je dostane až zpětně.

14.11.2018

Nymburský turnaj hasičů ovládl tým z Prahy

Střední Čechy /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Jako hostitelé byli jedničkou, jako sportovci se v domácím prostředí umístili na páté příčce (o jedno místo výš než loni) z celkem 13 reprezentací krajů a výběru generálního ředitelství hasičů. Tak se lze z pohledu středočeských profesionálních hasičů ohlédnout za přeborem Hasičského záchranného sboru ČR ve volejbale, který v pondělí a v úterý pořádali v Nymburce. Pohár za prvenství si odvezli pražští hasiči, stříbrný post vybojovali hasiči ze severu Moravy a bronz patří Plzeňskému kraji.

14.11.2018

Modrých čar omezujících v Praze Středočechy přibude

Střední Čechy – Sedláci. Takhle se s opovržením, inspirováni písmenem „S“ na poznávacích značkách, vyjadřují o řidičích ze středních Čech někteří pražští šoféři. Ti, jimž áčko na jejich autech dodává pocit vlastní výlučnosti.

13.11.2018

Záchranáři letos vyráželi k více jak 700 pokusům o sebevraždu

Střední Čechy – Letos záchranáři vyráželi k 761 případu, kdy se někdo rozhodl ukončit svůj život. „Z toho bylo 445 k mužům, 314 k ženám a ve 2 případech nebylo stanoveno. Ve 119 případech už pak nemohli záchranáři osobu i přes veškerou snahu zachránit,“ uvedla Petra Effenbergerová, mluvčí středočeských záchranářů.

13.11.2018

Krajská bitva o audit skončila. Opravdu?

Střední Čechy – U konce je vleklá a úporná bitva o plné znění zprávy o auditu ve středočeské správě a údržbě silnic, v souvislosti s níž se slovní přestřelky objevovaly při každém zasedání krajského zastupitelstva. Opozici z řad STAN a ODS se nelíbilo, že zastupitelé dostali k dispozici pouze anonymizovanou verzi, v níž auditorská společnost BDO zpřístupnila své závěry, ale začernila detailní údaje o konkrétních prověřovaných zakázkách.

13.11.2018

Hovory s hejtmankou se stěhují do Poděbrad

Střední Čechy – Zváni jsou starostové, zástupci rozmanitých spolků i organizací, stejně jako kdokoli z občanů. Právě tak jako při předchozích „úředních dnech v regionech“, v jejichž rámci hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vybízí každého, kdo projeví zájem, aby si s ní přišel krátce promluvit.

13.11.2018

Mizení vody od Věšína zabrání kraj milionem korun

Střední Čechy – Milion a čtvrt pomůže zpevnit hráz rybníka u Věšína na Příbramsku. O tom, že kraj přispěje Josefu Kaiserovi na opevnění břehové části a vývařiště na rybníku V Oboře, rozhodli v pondělí středočeští radní.

13.11.2018

Dobré třídění odpadu odmění desetitisíce korun

Střední Čechy – Jedničkami v kraji jsou obce Samopše a Sýkořice i města Nový Knín a Beroun. Platí to alespoň ve sběru odpadů, které se dají dále využít jako suroviny: v třídění papíru, plastu, skla, nápojových kartonů a kovů. Ukazují to výsledky již 14. ročníku soutěže My třídíme nejlépe, v němž společnost EKO-KOM, zajišťující sběr a recyklaci obalových odpadů, hodnotila, jak se lidem daří využívat barevně odlišené kontejnery a sběrné dvory. Rozhodujícím hlediskem bylo množství vytříděných odpadů.

13.11.2018

Kraj přispěje na kanalizaci, aby mohl opravovat svou silnici

Střední Čechy – Tři miliony korun pošle kraj do Psár; obce ležící mezi Jesenicí a Jílovým u Prahy. O poskytnutí individuální dotace na páteřní sběrač kanalizace rozhodli v pondělí středočeští radní. Reagovali tak na fakt, že obec musela výstavbu kanalizace urychlit kvůli naplánované opravě krajské sinice, pod níž bude páteřní sběrač zčásti umístěný, vysvětlil náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD). „Kraj takto obci kompenzuje část nákladů,“ konstatoval.

13.11.2018

Hygienici nacházejí v kuchyních i skutečné hrůzy

Střední Čechy – Potraviny porostlé plísní nebo zjevně zkažené si doma nenechá snad nikdo. Nekompromisně je vyhodí. Spousta lidí přemístí z lednice do odpadkového koše i výrobky, jimž prošla doba trvanlivosti.

13.11.2018

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

12.11.2018

Co má zlato společného s uranem? Napoví knížka o středočeské žule

Střední Čechy - Spoustu zajímavostí spatříte i tam, kde jste dosud nic pozoruhodného neviděli. Takový návod nabízí nová kniha Žulové krajiny středních Čech, již společně s nakladatelstvím Dokořán vydal Středočeský kraj. Publikace, jež je k dostání v běžné prodejní síti - v knihkupectvích i na internetu - navazuje na předchozí společný knižní počin s názvem Voda a krajina.

12.11.2018

Zájem o Sokol roste. Jde o radost z pohybu, nenutíme nikoho do výkonu, říkají

Střední Čechy - Zájem roste; buď už nejsou v oddílech volné kapacity, nebo se blíží stop stav. Tak by se dala shrnout obliba Sokola mezi dětmi, dospělými, ale i seniory. Činovníci ze Sokola říkají, že to je z mnoha důvodů: nedávno byl všesokolský slet, Sokol je v posledních letech více medializovaný, více se o něm mluví, ale hlavně: lidé zjišťují, že pohyb do života prostě patří a věnovat se všestrannosti v Sokole je výhodné z hned několika důvodů. Co tedy lidi láká do sokoloven?

12.11.2018

Za kraj bude mluvit ranní ptáče Bára

Střední Čechy - Novou tváří Středočeského kraje se stane Barbora Tlučhořová. Někdejší televizní moderátorku Nicol Lenertovou vystřídá na pozici mluvčí hejtmanství dosavadní moderátorka rozhlasová, známá z vysílání Radia Kiss (zvláště z pořadu Ranní Kiss s Bárou a Romanem).

11.11.2018

Myslivci se na honech trefovali i do svých kolegů

Střední Čechy - Sobotní hony důkladně zaměstnaly i středočeské zdravotníky. Nikoli v jednom případě, ba ani dvakrát, ale hned třikrát. V neděli večer o tom informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Petra Effenbergerová. A nebrala si servítky. „O střelná zranění účastníků „mysliveckého rojení“ nebyla nouze,“ konstatovala.

11.11.2018

V nynějším týdnu při nehodách zemřelo 22 lidí, letos dosud nejvíc

Končící týden byl zřejmě na českých silnicích nejtragičtější v letošním roce. Podle předběžných čísel při dopravních nehodách v Česku od pondělí do dneška zemřelo 22 lidí, řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. To je stejně jako za celý měsíc únor. V nynějším týdnu se odehrály dvě nehody se čtyřmi oběťmi, počet takových kolizí se tak letos v Česku zvýšil na čtyři.

11.11.2018

Vysazená alej zlepší vzhled obce i vztahy občanů

Měchenice /FOTOGALERIE/ - Půvabnou přírodu může nabídnout krajina v okolí soutoku Vltavy se Sázavou. A navíc to není daleko od Prahy! Ne náhodou tak obec Měchenice patří k vyhledávaným turistickým cílům. Nově – od soboty – je ještě o trošku krásnější.

11.11.2018

Evropský psí šampionát se konal v rakovnickém Domě osvěty

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Rakovnický Dům osvěty vůbec poprvé v historii hostil o víkendu Evropský šampionát APA – American Pulling Aliance 2018. Do haly se sjelo na 41 psích závodníků z celé Evropy, kteří se utkali v tahání těžkých břemen. Zastoupení měla jak Česká republika, tak Německo, Holandsko, Rakousko, Polsko, Francie a Dánsko.

11.11.2018

Desítky skvostů středních Čech. Znáte je všechny?

Střední Čechy - Názvem se brožura obrací především na obyvatele a návštěvníky metropole, užitečné podněty pro plánování cest za poznáním, odpočinkem i zábavou však může nabídnout i lidem bydlícím v regionu, o kterém pojednává: Středočechům.

10.11.2018

OBRAZEM: V Žebráku se konal Vánoční jarmark

Žebrák - Třetí Vánoční jarmark uspořádali během soboty 10.listopadu v Žebráku. Ten se konal v prostorech kulturního domu, kam zamířilo již od dopoledních hodin spousta rodičů se svými dětmi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT