Stejně jako v předchozích letech nabídne tato akce, jejímž ohniskem se mezi 10. a 17. hodinou stane autobusový terminál u stanice metra Letňany, velkou přehlídku autobusů – a to s představením jejich krásy napříč desetiletími: obdivovat i prošmejdit budou návštěvníci moci jak vozidla historická, tak i moderní. Zvlášť v dnešní době drahoty se jako podstatné jeví připomenout, že vstup je zdarma.

Zájemci uvidí koordinační dispečink

Vedle prohlídky vystavených autobusů, které představí jednotliví dopravci jezdící v rámci dopravního systému PID neboli Pražské integrované dopravy (k níž již patří i autobusy jezdící po naprosté většině území Středočeského kraje – a zbývající oblasti se připojí co nevidět), je připravena nabídka, kvůli níž někteří z opravdových dopravních fajnšmekrů možná nebudou moci ani dospat: zájemci dostanou možnost zúčastnit se komentované prohlídky koordinačního dispečinku.

Pražský okruh.
Pražský okruh se pro běžné řidiče posune. Autobusy se oddělí od ostatní dopravy

Určitě je bude zajímat nejen to, jak toto pracoviště funguje standardně, ale především jak si umí poradit s řešením mimořádných událostí většího rozsahu, aby dopady na cestující byly co nejmenší – ať už jde třeba o sněhovou kalamitu nebo dejme tomu o delší uzavírku některého z hlavních tahů kvůli vážné dopravní nehodě. Nebo jak se v době poslední koronavirové vlny, spojené s masivními personálními výpadky řidičů kvůli covidu, díky přesunům dostupných autobusů koordinovaných dispečery dařilo pokrýt zajištění většiny spojů na drtivé většině linek. Přičemž mezi příznivci dopravy to může zaznít opravdu nahlas a s patřičným respektem: ve chvíli, kdy ke kolapsu veřejné dopravy nebylo daleko, tohle vážně představovalo frajeřinu v tom nejkladnějším slova smyslu. A nasazení běžných šoférů i dalších pracovníků dopravních firem, kde často patřičná oprávnění umožňující usednout za volant (jakož i praxi) mají i technici či manažeři, bylo vskutku mimořádné. Nejen pánové, ale i dámy prokázali, co dokáže stavovská čest autobusáků.

Svezení k pamětihodnostem i jen tak

Koronavirové útrapy jsou nyní zapomenuty: teď se chystá oslava svátku autobusů. S představením jednotlivých vozidel včetně jejich odlišností a zajímavostí. Samozřejmě se uskuteční také nostalgické jízdy historickými autobusy; chybět nemohou pamětnické skvosty Škoda 706 RO a RTO-LUX nebo ikarusy, ale i různé modely se značkou Karosa. Zájemci se budou moci svézt třeba jen tak, pro zážitek po (polo)okružní trase – nebo nechat dopravit na turisticky zajímavá místa v okolí. Jezdit se bude třeba do Brandýsa nad Labem se zvýhodněným vstupným pro návštěvu Oblastního muzea Praha-východ, k Chvalskému zámku – a pochopitelně také k chrámu příznivců veřejné dopravy: střešovické vozovně s doprovodným programem v tamním Muzeu MHD. K vidění bude ale třeba i autobus přebudovaný na učebnu pro programy v oblasti bezpečnosti silničního provozu.