Pecková zároveň připomněla údaje hygieniků, kteří aktuálně v kraji evidují 31 186 nakažených. Od února se už se ve středních Čechách nakazilo koronavirem 59 401 lidí – z nichž 517 zemřelo. Hejtmanka jedním dechem připomněla údaje záchranné služby, že záchranáři situaci zvládají. Mají sice více výjezdů k covid-pozitivním pacientům, ale vzhledem k zákazu vycházení zase ubylo zásahů po setmění a v noci.

Nejzasaženější jsou sociální zařízení

Záchranáře Pecková také chválí za zajištění převozů lidí nakažených koronavirem z nemocnic a zařízení sociálních služeb na místa, kde je jim poskytována další péče. Naposledy se jednalo o transport deseti klientů ze seniorského domova v Poděbradech na Nymbursku – záchranná služba je podle slov Peckové převážela do nemocnic v Kolíně, Nymburce a na pražských Vinohradech. Ten nyní v kraji patří mezi nejvýrazněji zasažená místa.

Ze zmiňovaných 90 ohnisek nákazy je naprostá většina právě v sociálních službách. Jen tři jsou podle hejtmančiných slov ve výrobních závodech – a některé další pak ve zdravotnických zařízeních. V zařízení sociálních služeb se nákaza koronavirem citelně rozšířila navzdory přísným opatřením: platí nejen zákaz návštěv i zákaz opustit domov platný pro klienty, ale podle zjištění Deníku někde obyvatelé nesmějí ani vycházet z pokoje. Vedle aktuálně pozorně sledovaných Poděbrad s 51 nakaženými z celkových 70 klientů patří k místům s dramatickým vývojem rovněž Unhošť na Kladensku, kde krajský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS) upozornil na stovku pozitivních případů.

Plošně prováděné testování nicméně podle Hrabánka vyznívá vlastně příznivě. Vedle již známých pacientů, tedy případů „staršího data“, totiž bylo odhaleno pouze několik nových. Úmrtí v domovech seniorů spojovaná s koronavirem však Hrabánek po otázce Deníku nekomentoval. „V tuhle chvíli to nedokážu,“ konstatoval. Distribuce antigenních testů pro sociální služby je nyní dokončena zhruba z 95 procent. Víceméně hotovo je v pobytových zařízeních, zbývá ji dokončit v případě terénních služeb.

Zapojení studentů i vojáků

Se zvládáním situace pomáhá řada dobrovolníků a brigádníků – nejsou ale sami. Takzvaný pracovní příkaz dostalo podle slov hejtmanky v kraji přes dvě stě studentů, ať už mediků, budoucích zdravotních sester či pracovníků v sociálních službách. Příslušníků armády, jejichž počet se bude zvyšovat, je nyní v kraji zapojeno 58. Třiapadesát z nich působí jako pomocné síly v domovech seniorů i ve službách domácí péče, zbývajících 32 jsou zdravotníci nasazení v krajských nemocnicích v Benešově, Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami. Od pátku podle Hrabánkových slov nastupuje armáda jako pomocná síla i v Poděbradech.

Nové složení bezpečnostní rady kraje:

- Petra Pecková (za STAN), hejtmanka Středočeského kraje
- Martin Kupka (ODS), náměstek hejtmanky
- Jiří Holub, ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje
- Ivana Kohoutová, vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu
- Luboš Navrátil, vedoucí oddělení IZS a obrany krajského úřadu
- Jiří Knor, ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje
- Miloslav Svatoš, ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje
- Václav Kučera, ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje
- Roman Tkačík, ředitel Krajského vojenského velitelství Praha
- Tomáš Vodný, ředitel Krajské hygienické stanice Středočeského kraje

Jednání bezpečnostní rady kraje se dále účastní: ředitel krajské veterinární správy Otto Vraný, krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS), předseda komise pro bezpečnost a IZS Daniel Marek (STAN), vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Pavla Karmelitová, vedoucí odboru bezpečnosti a krizového řízení Pavel Baláž, zástupce ředitele krajského úřadu pro sekci veřejných služeb, bezpečnosti a majetku Josef Macháček a tiskový mluvčí kraje

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje