Navštívili je totiž zdravotníci z hořovické nemocnice a vysvětlili jim nejen zásady správné resuscitace, ale také postup při zástavě krvácení. 

Za gymnazisty přišli zdravotníci Jiří Pichlík z interního oddělení a Rostislav Hájek z anesteziologicko-resusci-tačního oddělení. „Během naší práce se neustále setkáváme s nedostatečnou znalostí. Ne všichni vědí, jak efektivně pomoci, jak zachránit život mnohdy i někomu blízkému. Bohužel si to všichni uvědomí až ve chvíli, kdy bývá pozdě,“ uvedl Jiří Pichlík, který na interním oddělení hořovické nemocnice zastává funkci vrchní sestry.

Rady zdravotníků si mohli studenti vyzkoušet v praxi. „Například při resuscitaci na figuríně zjistili, že se nejedná o nic jednoduchého,“ popsal Jiří Pichlík.
Druhou přednášku, která začínala principy správné zástavy krvácení, vedl Rostislav Hájek, který studenty poučil i o zlomeninách. Kromě toho jim vysvětlil, jak nakládat s člověkem, který má epileptický záchvat či nepřiměřenou alergickou reakci po štípnutí hmyzem. „Snažíme se naše posluchače vtáhnout do děje, aby se zapojili a vyjádřili se k tématu. V našich kurzech pracujeme s ověřenými informacemi, popisujeme vlastní zkušenosti a poukazujeme na žhavé novinky. Každá přednáška je kontrolována odborným lékařem Tomášem Jelenem, který nám neodpustí sebemenší chybu, za což mu chci poděkovat,“ řekl Rostislav Hájek. „Po naší přednášce na gymnáziu a pár drastických obrázcích bylo vidět, že studenti začínají chápat, proč jsme za nimi přišli. Věřím, že tato spolupráce nebyla poslední a že se na berounském gymnáziu brzy zase objevíme,“ dodal Rostislav Hájek.

Gymnazisté ocenili, že si první pomoc mohli vyzkoušet na vlastní kůži. „Toto byl můj druhý kurz. Jeden jsem už absolvovala na základní škole, ale nikdy není na škodu si první pomoc zopakovat. Navíc se některé informace opět změnily jako například uvedení člověka do stabilizované polohy, které se teď provádí jednodušeji,“ popisovala studentka Petra Feketová. Podobný názor měl i František Kaufman. „Myslel jsem si například, že dýchání z úst do úst při resuscitaci je mojí povinností, ale tady jsem zjistil, že to tak není, a že je nejdůležitější masáž srdce,“ řekl student třetího ročníku, který si resuscitaci vyzkoušel na figuríně stejně jako jeho spolužačka Marie Nová. „Nejsem si jistá, jestli bych všechno zvládla na výbornou, ale minimálně bych se o to pokusila. Jinak vážně uvažuji o tom, že si pořídím lékárničku do tašky. Nikdy nevím, kdy se mi bude hodit,“ dodala studentka berounského gymnázia.