Destinační společnost Brdy a Podbrdsko pod hlavičkou kraje stále ještě není založena a nemůže tedy činit kroky k vyřešení této záležitosti. Město Příbram proto předložilo Vojenským lesům a statkům (VLS) zkušební návrh tras. Po několika jednáních a připomínkovém řízení i s dotčenými obcemi došlo ke společné dohodě.

„Nacházíme se ve stejné situaci jako loni. Nemáme nástroj, jak efektivně a koncepčně řešit nejen aktuální požadavky běžkařů, ale i jiné problémy související s rozvojem turismu v Brdech,“ zhodnotil za město Příbram starosta Jindřich Vařeka s tím, že stejně jako minulý rok proto Příbram vyvinula iniciativu s cílem zajistit dohodu s VLS, zastupující vlastníky pozemků, a Správou CHKO Brdy.

Výsledkem jednání je zkušební návrh 75 kilometrů cest, které nebudou ošetřeny proti sněhu. Na mapě si každý zájemce o běžecké lyžování může najít trasy, které nebudou ošetřeny vůbec, nebo ty, jež budou pouze pluhovány.

„Podle tohoto návrhu upravíme údržbu komunikací s ohledem na svoji hospodářskou činnost. Provedeme mimořádná opatření a změnu zimní údržby se zřetelem na ochranu přírody,“ uvedl ředitel VLS Petr Švadlena.

Konferenci pořádal Státní oblastní archiv v Praze ve spolupráci s Městem Rožmitál pod Třemšínem - Podbrdským muzeem, Muzeem středních Brd a Katedrou pomocných věd historických a archivního studia Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Vědecká konference o Brdech shrnula historii i současnost

Strojová úprava běžkařských tras ale není ani pro letošek v Brdech povolena.

Běžkaři budou moci využít v Brdech cesty například na hlavním hřebeni Brd. „Je ale třeba předem upozornit, že se zatím nejedná o regulérní lyžařské trasy a jejich využívání je na vlastní nebezpečí,“ upozornil starosta Jindřich Vařeka s tím, že nebylo možné udělat více. „Vojenské lesy a statky nás vyzvaly, abychom předložili konkrétní návrh trvale značených běžkařských tras. V tuto chvíli připravujeme dokumentaci,“ doplnil.

Je ale třeba upozornit také na nové opatření ministerstva obrany z letošního října o zřízení bezpečnostních pásem se zákazem vstupu v bývalém vojenském výcvikovém prostoru a důrazem na respektování aktuální značení v terénu bez ohledu na návrh tras pro letošní sezonu.

Petr Švadlena připomněl, že zastavit zimní údržbu páteřních komunikací ve správě VLS nemůže, protože nelze opomenout povinnost zajistit sjízdnost komunikací pro potřeby armády či hasičů, policie a záchranářů.

„Vítám, že se obce dohodly s VLS ještě před tím, než napadl sníh. Věřím, že to přispěje ke klidnější atmosféře v CHKO Brdy v letošní zimě,“ shrnul novou dohodu vedoucí správy CHKO Bohumil Fišer.

Ve čtvrtek 16.listopadu se slavnostně otevřel nově zrekonstruovaný Sběrný dvůr Dobříš.
Dobříšský sběrný dvůr už funguje

Situaci také okomentoval Jan Sotona, mluvčí VLS: „Znamená to pro nás samozřejmě komplikace při lesní výrobě, nicméně se snažíme vyjít veřejnosti vstříc. A především vítáme příbramskou iniciativu, která se snaží předejít loňskému stavu, kdy toto téma vyvolalo emotivní reakce uprostřed ledna, přičemž se s námi žádná ze zainteresovaných stran nepokusila před sezonou dohodnout na součinnosti a my jsme museli měnit výrobní plány, abychom mohli vyhovět běžkařům,“ sdělil mluvčí.

„VLS vítají každého návštěvníka, který se chová k lesu i jeho obyvatelům ohleduplně. Zimní Brdy jsou opravdu unikátním zážitkem pro každého skutečného milovníka přírody.“ dodal Jan Sotona.

Smutnou událost připomíná pomník, který dodnes navštěvují lidé a rozsvěcí tam na památku tří letců svíčky.
FOTO: Uběhlo již 25 let od havárie bojového vrtulníku v Brdech