„Naší snahou je poskytnout maximální prostor pro zimní využití Brd. V lokalitě je však nezbytné zachovat páteřní síť udržovaných cest pro integrovaný záchranný systém a armádu. Každoročně se také celý systém trochu liší podle našich potřeb, letos především v návaznosti na dokončení sanačních těžeb po kůrovcové kalamitě,“ uvedl David Novotný, ředitel divize Hořovice VLS, která Brdy spravuje.

Stejně jako v loňských letech bude i letos v hřebenové oblasti možné využít páteřní Brdskou lyžařskou magistrálu ze Zaječova přes Dlouhý vrch, Houpák a Tok na Brdské sedlo a dál až na Prahu a do Teslín. Na ni bude navazovat systém dalších cest.

close Běžkařská sezona 2022 v Chráněné krajinné oblasti Brdy. info Zdroj: město Příbram zoom_in Běžkařská sezona 2022 v Chráněné krajinné oblasti Brdy.

Brdské trasy budou podle Novotného opět napojeny na celou řadu vhodných nástupních míst na okraji chráněné krajinné oblasti ve Středočeském i Plzeňském kraji. Vhodnými nástupními místy s dopravou či návštěvnickými parkovacími kapacitami jsou opět Nepomuk, Láz, Bohutín, Příbram – Kozičín a Příbram – Orlov. A dále Obecnice, Zaječov, Teslíny, Strašice, Dobřív, Mirošov, Skořice a Míšov.

Oproti minulé sezóně nebude součástí systému zimních běžeckých tras lesní cesta Obrázecká, kterou vojenské lesy potřebují pro zajištění těžby, a také menší úsek lesních cest Dlouhá, Korunská, Dobrotivská a část protipožárního příkopu.

Ke spolupráci se připojily také obec Strašice a Ski areál Těškov, které připravily několik tras z plzeňské strany Brd, konkrétně ze Strašic, Mirošova, Skořic a nedalekého Těškova. Ty budou upravovány strojově pro klasický i volný styl.

Město Příbram spolu s městskými lesy také vyzkouší provozování stopovacího zařízení na úpravu tras. „Úprava běžeckých tras na cestách z příbramské strany chráněné oblasti je s ohledem na hospodářskou činnost VLS či náročnost terénu pro stroj tažený za traktorem velmi obtížná. Město tedy využije stroj k úpravě menších okruhů u Orlova a Kozičína, a pokud budou i ve městě dobré podmínky, učiní tak i v areálu bývalého atletického oválu na Zdaboři. Cílem je vytvořit trasy pro méně zkušené nebo začínající běžkaře,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.