„Ohně na přelomu dubna a května zapalovali už staří Keltové, protože věřili v nadpřirozené účinky plamenů,“ připomíná Dlouhá. Keltský svátek Beltain mohou návštěvníci přijít v sobotu oslavit veselím s hudbou a tancem na nádvoří zámku Nižbor na Berounsku; přímo naproti proslulému oppidu Stradonice. Zároveň tam zahájí sezonu moderně pojatá stálá expozice o Keltech.

Tradiční očištění od všeho zlého – v rámci „našich“ čarodějnic, které z keltského svátku vycházejí – spojené s dalším programem lze v sobotu zažít například v areálu Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Na podvečer je tam připravena čarodějnická stezka pro děti s kouzelnickými úkoly, pak dojde na zapálení hranice i na vystoupení kapely Ikaros. Děti se mohou těšit i na opékání špekáčků. Za pálením čarodějnic, jež bude spojeno s programem pro celou rodinu, zve Dlouhá také do Zooparku Zelčín poblíž Mělníka. Otevřeno zde bude tradičně od dopoledne, zavřeno netradičně – až dvě hodiny před půlnocí. Přičemž čarodějnický program se k běžným návštěvnickým možnostem připojí od 16. hodiny. Bude se malovat na obličej, šermovat, muzicírovat i soutěžit. A samozřejmě je připraveno pálení čarodějnice, stejně jako opékání buřtů.

Lákavé parky nejen u zámků

Jestliže je známo, že podle tradice by 1. května měla být každá žena políbena pod rozkvetlou třešní, má to zaručovat krásu a plodnost. Při téhle příležitosti Dlouhá radí navštívit některý z krásných středočeských parků. Vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek nicméně poznamenal, že doporučit jen několik z nich není snadné – každý má své kouzlo. „Návštěvníky velmi lákají rozkvetlý Průhonický park i park v Lánech anebo zámecké parky ve Veltrusech, ve Vlašimi, na Kačině či Konopišti, ve Žlebech – anebo třeba ve Zruči nad Sázavou,“ upozornil Kulhánek. Za pozornost však podle jeho slov stojí i krásné zahrady a parky ve městech. „V zahradě u kutnohorského GASKu, Galerie Středočeského kraje, se návštěvníci zároveň díky vystaveným dílům ocitnou v jakési galerii pod širým nebem. Nikdy se neokouká ani poděbradský lázeňský park,“ zmínil Kulhánek další dobré volby.

Ilustrační foto.
Nahlaste čarodějnické ohně předem, vyzývají pořadatele středočeští hasiči

Oslavou jara a lásky však není první máj. „Následně se v květnu pořádají májové slavnosti, a to například v Dobříši anebo v zámeckém parku ve Vlašimi. A hned v devíti obcích na Berounsku a Podbrdsku se uskuteční poberounský folklorní festival Staročeské máje,“ upozornila Dlouhá i na svátek tradiční kultury, jehož akce jsou letos rozplánovány od 7. do 28. května.