Opatření, doporučovaná v souvislosti s únikem přípravku na impregnaci dřeva v Klatovech (kde se nebezpečné organické látky dostaly do Drnovského potoka, následně do řeky Úhlavy a pak do Berounky) se kompletně a v plném rozsahu ruší. Týká se to i rady nekonzumovat ulovené ryby.

Výsledky laboratorních rozborů ryb chycených již v Úhlavě ukázaly, že jíst jejich maso je zcela bezpečné a není důvod jakýmkoli obavám. Ostatně už od středy pečlivý monitoring středočeských rybářů také nepotvrzoval obavy, že by se v Berounce mohl objevovat úhyn ryb.

„Ryby ulovené v tocích zasažených havárií je možné konzumovat bez omezení,“ tlumočila Frintová sdělení Státního veterinárního ústavu Praha s tím, že analýzy prokázaly zdravotní nezávadnost.

Čelo kontaminace, postupující korytem řeky rychlostí zhruba kilometr za hodinu, prošlo středočeskou částí Berounky na Rakovnicku, Berounsku a na Praze-západ v uplynulých dnech. O víkendu se dostalo až k ústí do Vltavy u pražských Lahovic.

Ekologické škody se pracovníci Povodí Vltavy snažili omezovat výrazným navýšením odtoku z přehrad už v Plzeňském kraji, aby se chemikálie ve vodě naředila.