Koncem týdne jsme vás seznámili s případem vloupání do chatky ve středisku „Údolí zlatého potoka“ v katastru obce Kryry.

„Toto vloupání není jediné v tomto týdnu a zřejmě ani poslední. Četnost vykradených objektů je až alarmující. Protože není v možnostech Policie České republiky ochránit všechny objekty nepřetržitě od „nezvaných hostů“, je potřebná spolupráce právě vás – majitelů těchto nemovitostí,“ zdůraznila mluvčí rakovnické policie Jana Žáčková. Proto policisté opět apelují na občany – majitele chat a podobných objektů, které se nacházejí v rekreačních oblastech či odlehlých místech. Období „mimo sezónu“ je největším lákadlem pro nezvané hosty, kterým se nabízí nepřeberné množství osamocených věcí.

Rady, jak na to

Dnes vám policisté předkládají malé, ale mnohdy účinné rady: „Neponechávejte například přes zimu ve svém objektu cenné věci jako je drahé nářadí, peníze, šperky, televize a další elektroniku,“ zdůraznila Jana Žáčková. 

Svou pozornost zaměřte na všechny vstupní otvory do objektu. „Dveře zajistěte tak, aby byly odolnější a zabezpečte je kvalitním zámkem, okna opatřete okenicemi popřípadě mřížemi,“ popsala Jana Žáčková s tím, že pro verandu lze využít ozdobného kování mříží.

Velmi důležitým pravidlem je nutnost nemluvit o majetku uloženém ve vaší chatě, chalupě či jiném rekreačním objektu s lidmi, které dobře neznáte.

„Nikdy nevíte, ke komu se vaše sdělení třeba i zprostředkovaně dostane,“ vysvětlila Jana Žáčková.

Svoji nemovitost se snažte navštěvovat nahodile, i v průběhu zimy. Uklizený sníh a případné stopy ve sněhu či blátě mohou vzbudit dojem kontroly objektu a vaší stálé přítomnosti. Dům si rovněž pojistěte proti krádeži i požáru.

„V koloniích se lze mezi sebou domluvit na pravidelných obchůzkách a kontrolách objektů mezi sousedy. I toto na mnoha místech už funguje velmi dobře,“ doplnila Jana Žáčková.

Z policejní praxe lze rozdělit pachatele vloupání do rekreačních objektů do několika skupin: pachatel „slušňák“ sní a vypije, co může, otevře si láhev alkoholu, ale nic neničí a nedevastuje. Ukradne jen drobnosti a dokonce po sobě může uklidit! Zloděj „vandal“ při vloupání do objektu užívá hrubé síly, ničí zařízení, co nerozbije a nezničí, to odcizí, zůstává po něm jen spoušť. „Zloděj na objednávku“ si vybírá objekty, ve kterých jsou cenné nebo starožitné předměty, zpravidla zná velmi dobře cenu odcizených věcí .

A pak je tu zloděj „šmejdil“. Ten vnikne do vybraného objektu, vše prohledá a odnese s sebou věci, které lze prodat, nejčastěji se jedná o kabely, elektrospotřebiče, zahradnické nářadí.