David chtěl udělat radost desetiletému synovi své přítelkyně tím, že mu nadělí pod stromeček herní konzoli Playstation 4. Z důvodů výhodnější ceny zvolil inzerát na bazarovém serveru, 
s nímž měl dosud jen dobré zkušenosti.

„Kontaktoval jsem člověka, který nabídku prodeje herní konzole podal. Požadoval po mně zaplatit celou sumu předem, což jsem odmítl a chtěl zboží poslat na dobírku. Nakonec jsme se dohodli, že mu polovinu peněz zašlu předem a zbytek až po dodání konzole," popsal David.

Poté, co však odeslal 2600 korun, na zboží čekal marně. Zadavatel inzerátu dále nekomunikoval. „Podle údajů z ofoceného občanského průkazu jsem se ho pokoušel najít prostřednictvím sociální sítě. Člověk, kterému údaje patřily, ale žádný inzerát nezadal a řekl mi, že ho v této souvislosti kontaktovalo už více podvedených lidí," uvedl David.

Anonymní uživatel účtu

Zjistil, že peníze odeslal na účet anonymní karty fungující na stejném principu jako karty mobilních operátorů. Majitelé těchto karet stejného účtu a různých variabilních symbolů jsou prakticky nedohledatelní. V tomto případě se jedná o účet Československé obchodní banky. Jeho anonymní uživatelé se liší pouze ve variabilním symbolu. Když je zadán k platbě, peníze se připíšou konkrétnímu podvodníkovi.

„Dohledat ale majitele, komu variabilní symbol patří, je prakticky nedobytná pevnost. Dokonce ani banka prý není schopna ho vystopovat. Navíc takový podvodník často mění IP adresu svého počítače," řekl podvedený David. Od dalších nákupů prostřednictvím internetu ho ale prý získaná zkušenost neodradí.

Jen prý už nikdy nepřistoupí na zaplacení části nebo celé ceny požadovaného zboží. Navíc doporučuje všem, aby si předem ověřili serioznost účtu předem prostřednictvím zadání do některého internetového vyhledávače. O účtech anonymních podvodníků je zde totiž celá řada diskuzí lidí, kteří se nechali napálit.

Čtěte také: Internetový podvodník z důvěřivé ženy vylákal přes 335 tisíc korun