Hned tři z těchto druhů - paještěrka písečná, gekon turkestánský a agama stepní - žijí v expozici středoasijských pouštních plazů Kattakum, kterou zoo otevřela počátkem května ve zrekonstruovaném Pavilonu kočkovitých šelem. Od té doby se tam vylíhlo už 55 mláďat a dalších více než 200 vajec z expozice opatrují chovatelé v líhni.

"Nová středoasijská Kattakum je experimentem, který se zatím, zdá se, daří. Všechny druhy zvířat, které v ní žijí a které se mohly rozmnožit, se v krátké době skutečně rozmnožily. U paještěrky písečné, gekona turkestánského a již dříve vylíhlé agamky písečné se navíc velmi pravděpodobně jedná o vůbec první rozmnožení v zoologických zahradách celého světa," uvedl kurátor plazů Petr Velenský.

Expozici Kattakum obývá celkem 48 jedinců devíti druhů plazů. Žijí na takzvaném barchanu - velké písečné duně, kterou musí chovatelé pečlivě udržovat nejen na povrchu, ale i v jejím nitru, kam se zvířata ukrývají před horkem. Návštěvníci tu mají jedinečnou možnost pozorovat celý ekosystém a život zvířat v něm.

Pražské zoologické zahradě se odchov zvířat daří. Naposledy se jí například podařilo vychovat kriticky ohrožené sojkovce.

Čtěte také:

Ředitel pražské zoo: Zamyšlení nad sloním uměním

Zoo Praha slaví: vychovala kriticky ohrožené sojkovce!